Diyet posasının büyüme ve sağlık durumuna etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 16753
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu araştırma Amman'da kentsel bölgeden 108, kırsal bölgeden 106 olmak üzere rastgele yöntemle seçilmiş 214 adolesan üzerinde yapılmıştır. Deneklerin 3 günlük besin tüketimleri saptanmış, günlük enerji ve besin öğeleri tüketim miktarları hesaplanmıştır. Aynı zamanda adolesanların boy ve ağırlık ölçümleri yapılmış, sağlık durumları soruşturulmuş ve genel görünümleri gözlenmiştir. Kırsal ve kentsel kesimden 3 'er adet tipik diyetlerden örnekler al inmiştir. Diyet örneklerinin posa içeriği Besin Kimyası Laboratuvarında analiz edilmiştir. Günlük dışkılama durumları, kabızlık ve ishal durumları olup olmadığı soruşturma yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırma sonuçları şöyle özetlenebilir : Kentteki adolesanların boy ortalaması 165.8, köydekilerin 159.6 cm dir. Ağırlık ortalaması kent grubunda 59.0, köyde 47.8 kg dır. Genelde beslenme yetersizliği belirtileri görülenlerin oranı köyde daha çoktur (p < 0.05). Bu belirtiler daha çok riboflavin ve A vitamini yetersizi iki eriyle ilgilidir. Enerji, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin A, riboflavin, çinko ve fosfor alınımında kentsel ve kırsal kesim arasında önemli fark yoktur (p > 0.05). Ancak kal siyum, vitamin tiamin, vitamin C, demir ve niasin tüketimi köy grubunda daha yüksektir. Kabızlık sıklığı kent grubunda daha yüksektir. îshal sıklığı da kent grubunda daha yüksektir. Diyetteki posa miktarı köy grubunda kentte- kinin iki katından fazladır. Posa tüketiminin fazlalığının büyümeyi olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
55 - The Effect of Dietary Fiber on the Growth of the Adolescent In this study 108 adolescent from Amman city (Urban) and 106 from rural region were selected by adopting randomization method. The study was conducted with the sample of 214 adolescent. 3-day food consumption survey was carried out and energy and nutrient content were calculated by using Food Composition Table. The clinical signs of nutrients deficiency were determined, 3 different diet composits were taken from rural and urban areas respectively. At the same time the daily report for constipation and diarrhea were observed through a questionnaire. The analysis of fiber were made in the laboratory. The findings can be summarized as follows: The average height was 165.8 cm for urban and 159.6 cm for rural groups. The average weight was 59.0 kg for urban and 47.8 kg for rural group. No difference between rural and urban areas were observed in respect to consumption level of energy, protein, carbohydrate, fats, vitamin A, riboflavin, zinc and phosphorous. The difference was observed for calcium, thiamin, vitamin C, iron and niasin. Consumption levels of these nutrients were higher in rural group than urban group. The constipation problem is more in the urban and is less in rural. For example in rural area's even a single case has not been reported for the passage of more than one time in a mounth period. At the same time the diarrhea problem is also more in urban area. In the rural area the problem is reporting for more than one time in a mounth period which is considered to be more. It has been found that the intake of dietary fiber is more than double in the rural areas than urban. It may be concluded that high fiber diet adversely effect growth of adolescent.