Değişik türdeki görünür yağların ratlarda koroner arter hastalıklarının oluşumu üzerine etkileri
  1. Tez No: 16751
  2. Yazar: SEYİT MEHMET MERCANLIGİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET? Koroner arter hastalıklarının oluşumu üzerine görünür yağların etkisini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada, büyümesini tamamlamış olan iki aylık dişi Albinoratlar kullanılmıştır. Çalışma, her grupta onrat olmak üzere beş grup üzerinde yürütülmüştür. Birinci grup kontrol grubudur ve piyasada satılan rat yemini tüketmişlerdir. Diğer grupların diyetlerinde enerjinin %29-30'u yağdan sağlanmıştır. Bu yağın tümü, ikinci grupta tereyağı (doymuş yağ asidini çok içeren), üçüncü grupta zeytinyağı (tek dereceden doymamış yağ asidini çok içeren) ve dördüncü grupta ise ayçiçek yağı (çok dereceden doymamış yağ asidini çok içeren) olmuştur. Son grup olan beşinci grubun diyeti de karışık yağlardan ( tereyağı +zeytinyağı+ayçiçek yağı) oluşmuştur. Ayrıca, bütün grupların diyetleri eşit kalori sağlamıştır. Dört hafta süreyle adlibitum olarak beslenen ratların ağırlık kazanımları tüm gruplarda benzer bulunmuştur. Tereyağlı diyetle plazma total lipid, kolesterol, trigliserit düzeyleri ve plazma kolesterol/ HDL-kolesterol oranları diğer tüm gruplardan yüksek, plazma HDL-kolesterol düzeyleri ise düşük bulunmuştur. Zeytinyağlı ve ayçiçek yağlı diyetlerde plazma HDL-kolesterol hariç diğer bulgularda benzer sonuçlar elde edilirken plazma52 HDL-kolesterol düzeyleri ise ayçiçek yağlı diyete göre zeytinyağlı diyetle daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, zeytinyağlı ve karışık yağlı ( tereyağı+zeytinyağı+ayçiçek yağı) diyetlerle benzer bulgular sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effect of the different types of visible fat and oils on coronary heart disease was studied on two months of age female Albino rats. The study was conducted on five groups consisted of ten rats in each group. The first group was the control group and fed with commercial feed prepared for rats. Experimental diets which contain 29-30% fat were prepared for other groups in the laboratory. Only the fat varied in each experimental diet. The nutrients and energy content of diets were similar otherwise. The fat used in the diets as follows: second group; butter (high saturated fatty acid), third group; olive oil (high monounsaturated fatty acid), fourth group; sunflower oil (high polyunsaturated fatty acid). Fifth group was fed mixed oils and fat (butter, olive oil, sunflower oil). Weight gain was found similar in all groups which fed ad-libitum in four weeks period. Plasma total lipid, cholesterol, triglycerides levels and plasma cholesterol/HDL-cholesterol ratio was high and plasma HDL-cholesterol levels was low in the group which was fed butter diet than other groups. Except the plasma HDL-cholesterol, all those results were found similar in5â olive oil and sunflower oil diets. Plasma HDL-cholesterol levels also was higher in the olive oil diet comparing to sunflower oil diet. Similar results were obtained in olive oil and mixed fat and oils (butter+olive oil+sunf lower oil) diets.