Cauchy-teoplitz ve cauchy-hankel matrislerinin khatri-rao ve tracy-singh çarpımlarının normları üzerine
On the norms of khatri-rao and tracy-singh products of Cauchy-teoplitz and cauchy-hankel matrices
  1. Tez No: 167547
  2. Yazar: HACI CİVCİV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi CAUCHY - TOEPLİTZ VE C AUCHY - HANKEL MATRİSLERİNİN KHATRİ - RAO VE TRACY - SİNGH ÇARPIMLARININ NORMLARI ÜZERİNE Hacı CİVCİV Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : YrcL Doç. Dr. Ramazan TÜRKMEN 2005, 72 sayfa Jüri : Prof. Dr. Durmuş BOZKURT Yrd. Doç. Dr. Necati TAŞKARA Yrd. Doç. Dr. Ramazan TÜRKMEN Cauchy - Toeplitz matrislerinin singüler değerleriyle G. Szegö ilgilenmiş ve bununla ilgili bir problem ortaya koymuştur. Daha sonra bu matrisler, C. Möler 'in dikkatini çekmiş ve C. Möler deneysel olarak bu matrislerin singüler değerlerinin çoğunun n 'ye yaklaştığını tespit etmiş ama bu analitik olarak S. V. Parter tarafından çözülmüştür. E. E. Tyrtyshnikov g = 1 / 2 ve h = 1 özel durumu için, bu matrisin singüler değerleri için bir alt ve üst sınır bulmuştur. Durmuş Bozkurt bu matrisin genel halinin Euclide normu için bir alt ve üst sınır bulmuştur. Biz bu çalışmada, g < h ve g,heM* olmak üzere, genel Cauchy -Toeplitz matrislerinin Khatri - Rao ve Tracy - Singh çarpımlarının t p normu için bir alt ve üst sınır bulduk ve yine aynı şartlar altında Cauchy -Hankel matrislerinin Khatri - Rao ve Tracy - Singh çarpımlarının l p normu için bir alt ve üst sımr tespit ettik. ANAHTAR KELİMELER : Matris Normu, Cauchy - Toeplitz Matrisleri, Cauchy - Hankel Matrisleri, Khatri - Rao Çarpımı, Tracy - Singh Çarpımı. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Post Graduate Thesis ON THE NORMS OF KHATRİ - RAO AND TRACY- SINGH PRODUCTS OF CAUCHY - TOEPLİTZ AND CAUCHY - HANKEL MATRICES Hacı CİVCİV Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Mathematics Supervisor : Ass. Yrd. Doç. Dr. Ramazan TÜRKMEN 2005, 72 pages Jury : Prof. Dr. Durmuş BOZKURT ' Assoc. Prof. Dr. Necati TAŞKARA Assoc. Prof. Dr. Ramazan TÜRKMEN G. Szegö interested in the singuler values of Cauchy - Toeplitz matrix and put forward a problem. Later, these matrices attracted the attention of C. Moler, who had experimentaly discovered that most of their singular values are clustered near n. Recently, S. V. Parter gave an explanation of this phenomenon E. E. Tyrtyshnikov obtained a lower and upper bound for spectral norm of Cauchy - Toeplitz matrix such that h = 1 and g =1/2. D. Bozkurt, found a lower and upper bound for the general condition of Euclidian norm of Cauchy - Toeplitz matrices. In this study, we have established a lower and an upper for the I norms of Khatri - Rao and Tracy - Singh Products of the Cauchy - Toeplitz matrix such that g < h and g,heM.+. Moreover, we have obtained an upper bound for the t norms of Cauchy - Hankel matrix such that g < h and g, h e R+. KEYWORDS : Matrix Norm, Cauchy - Toeplitz matrices, Cauchy - Hankel matrices, Khatri - Rao Product, Tracy - Singh Product. IV