Hububat ekim makinelerinde tek diskli gömücü ayakların tohum dağılım düzgünlüğüne ve toprak deformasyonuna etkileri
Effects of single disc type coulter using on sowing machine on the uniformity of seed distribution and soil failure
  1. Tez No: 167565
  2. Yazar: TAMER MARAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KONAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, hububat ekim makinalarında tek diskli gömücü ayakların tohum dağılım düzgünlüğüne ve toprak deformasyonuna etkileri araştırılmıştır. Bu a- maçla denemeler üç farklı disk çapı (280, 320 ve 360 mm), üç farklı tohum ekim derinliği (30, 50 ve 70 mm) ve üç farklı sıra arası mesafede (100, 120 ve 140 mm) ve laboratuar şartlarında yürütülmüştür. Laboratuar koşullarında uygun görülen çalışma kombinasyonlarının, tarla şartlarında kontrollerinin yapılabilmesi amacıyla tarla denemeleri düzenlenmiştir. Laboratuar denemelerinde, tohum ekim derinlik dağılım düzgünlüğünün ifadesi olan varyasyon katsayısı değerleri, tarla filiz çıkışı, enine dağılım düzgünlüğünün standart sapma değerleri, deformasyon alanları, toprak sırt yükseklikleri ve toprak dağıtma genişlikleri sırasıyla % CV 10.56...23.01, % 36.27...82.47, 6.5S...9.88 mm. 16.48..52.05 cm2/3 ayak, 1.63..3.72 cm ve 23.37..45.51 cm/3 ayak arasında değişim göstermiştirLaboratuar koşullarında uygun görülen çalışma kombinasyonlarına ait tarla denmelerinde ise tohum ekim derinlik dağılım düzgünlüğünün ifadesi olan varyasyon katsayısı değerleri, tarla filiz çıkışı ve enine dağılım düzgünlüğünün standart sapma değerleri sırasıyla, % CV 12.49... 19.90, % 53.8... 77.5 ve 4.42... 6.22 mm arasında tespit edilmiştir. Laboratuar ve tarla denemeleri sonuçlarına göre, ülkemizde tahıl ekiminde kullanılan geleneksel ekim makinalarında, 320 mm disk çapı ve 5 cm' lik ekim derinliği için 140 mm olan sıra arası mesafenin yerine, 120 mm sıra arası mesafenin başarıyla kullanılabileceği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ekim makinası, tohum dağılım düzgünlüğü, tarla filiz çıkışı, deformasyon alanı u
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of single disc type coulter using on sowing machine on soil failure and the uniformity seed distribution were researched. The experiments were conducted with three different disc diameter (280, 320 and 360 mm), three dif ferent seed depth (30, 50 and 70 mm) and three different row spacing ( 100, 120 and 140 mm) in laboratory condition. Working combinations which was found suitable in laboratory conditions were tested in field conditions. mIn laboratory conditions, the variation coefficient which express the uniformity of the seed distribution, seedling emergency, the standard deviation of horizontal dis tribution uniformity, soil failure areas, heights of soil ridge and width, of soil spread ing were ranged 10.56...23.01 % CV, 36.27...82.47 %, 6.55...9.88 mm, 16.48..52.05 cm2/3-coulter, 1.63..3.72cmand 23.37..45.51 cm/3-coulter, respectively. In field conditions, variation coefficient of the uniformity of the seed distribu tion, seedling emergency and standard deviation of horizontal distribution uniformity was determined as 12.49... 19.90 % CV, 53.8... 77.5 % and 4.42... 6.22 mm respec tively. According to laboratory and field experiments results, it was determined that 120 mm row spacing for 320 mm disc diameter and 5 cm seed depth can be used success fully instead of 140 mm row spacing with conventional seeding machines using in ce reals seeding in Turkey. KEY WORDS: Sowing machine, uniformity of seed distribution, seedling emer gency, soil failure.