Başarakavak/Konya atıksu arıtma tesisi çamurunun çim bitkisi yetiştiriciliğinde kullanılabilirliğinin araştırılması
An investigation on the effect of sewage sludge generated by the Başarakavak/Konya wastewater treatment plant upon the growth of pasture grass
- Tez No: 167580
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAŞARAKAVAK / KONYA ATIKSU ARITMA TESİSİ ÇAMURUNUN ÇİM BİTKİSİ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE KULLANILABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Murat KÜÇÜKHEMEK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Kemal GÜR 2005, Sayfa: 150 Jüri: Prof. Dr. Kemal GÜR Prof. Dr. Gökhan ÇAYCI Prof. Dr. Sait GEZGİN Yrd. Doç. Dr. Refik UYANÖZ Yrd. Doç. Dr. Mehmet ZENGİN Bu çalışma, killi bir toprağa farklı düzeylerde uygulanan evsel karakterli arıtma çamuru (AÇ), ahır gübresi (AG) ve“arıtma çamuru+ahır gübresi”nin üç farklı karışımının (Kİ, K2 ve K3), çim bitkisinin verimi, bazı besin elementleri (N, P, K, Ca, Mg, Na, Mn) ve ağır metallerin (Zn, Ni, Cu, Cr, Pb, Cd) bitki bünyesindeki miktarı üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, AÇ, AG, Kİ, K2 ve K3 olmak üzere toplam 5 organik materyal, 4 dozda (0, 4, 8, 12 ton/da), iki yıl süreyle arazi şartlarında faktöriyel olarak denenmiştir. AÇ uygulamasında AG, Kİ, K2 ve K3 uygulamalarına göre, çim bitkisi yaş ağırlık veriminde daha fazla artış görülmüş ve bu artışın istatistik olarak da önemli (pO.Ol) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis AN INVESTIGATION ON THE EFFECT OF SEWAGE SLUDGE GENERATED BY THE BAŞARAKAVAK / KONYA WASTEWATER TREATMENT PLANT UPON THE GROWTH OF PASTURE GRASS Murat KÜÇÜKHEMEK Selçuk University Institute of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. Kemal GÜR 2005, Page: 150 Jury: Prof. Dr. Kemal GÜR Prof. Dr. Gökhan ÇAYCI Prof. Dr. Sait GEZGİN Yrd. Doç. Dr. Refik UYANÖZ Yrd. Doç. Dr. Mehmet ZENGİN This field experiment was conducted to determine the effects of municipal sewage sludge (MSS), cattle manure (CM) and the mixture of“sewage sludge+cattle manure”applied at different levels (Kl, K2, K3) on yield, some nutrient (N, P, K, Ca, Mg, Na, Mn) and heavy metal (Zn, Ni, Cu, Cr, Pb, Cd) concents of the pasture grass grown in a clay soil. These organic materials were incorporated into the soil at four different rates (0, 4, 8, 12 kg/da) with three replications as a factorial experimental design. The experiment was run for two years. It was determined that the MSS applications have increased grass fresh weight and N contents as compared to those of CM, Kl, K2 and K3.