Başarakavak (Konya) atıksu arıtma tesisi veriminin belirlenmesi
Determination of the efficiency of the wastewater treatment plant in Başarakavak (Konya)
  1. Tez No: 84609
  2. Yazar: MURAT KÜÇÜKHEMEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BERKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAŞARAKAVAK (KONYA) ATIKSU ARITMA TESİSİ VERİMİNİN BELİRLENMESİ Murat KÜÇÜKHEMEK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali BERKTAY 1999, 63 Sayfa Jüri: Doç. Dr. M. Emin AYDIN Yrd. Doç. Dr. Hüseyin KARA Yrd. Doç. Dr. Ali BERKTAY Bu çalışma ile Başarakavak (Konya) kasabasında bulunan 300 m3/gün kapasiteli, biyolojik arıtma sistemine dayalı atıksu arıtma tesisinin veriminin belirlenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla ilgili tesisten belirli aralıklarla alınan atıksu numunelerinin analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda KOI, PO4-P, NH4-N, NO2-N, NO3-N, ve AKM parametreleri ile pH ve sıcaklık değerleri tespit edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlara göre, kirlilik parametrelerinin ortalama değerleri ve giderim verimleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak, atıksu arıtma tesisinin denitrifikasyon dışında yüksek verimle işletildiği tespit edilmiştir. İşletme şartlan ve tesis verimi ile ilgili olarak önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Atıksu arıtımı, KOI giderimi, azot - -fosfor giderimi, verim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis DETERMINATION OF THE EFFICIENCY OF THE WASTEWATER TREATMENT PLANTS IN BAŞARAKAVAK (KONYA) Murat KÜÇÜKHEMEK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Environmental Engineering Supervisor: Assist. Prof. Dr. Ali BERKTAY 1999, 63 Pages Jury: Assoc. Prof. Dr. M. Emin AYDIN Assist. Prof. Dr. Hüseyin KARA Assist. Prof. Dr. Ali BERKTAY In this study, an investigation was made to determine the efficiency of the biological wastewater treatment process with a capacity of 300 m3/d in Başarakavak (Konya) Town. In order to determine the efficiency of the wastawater treatment process, firstly samples had been taken from influent and effluent of treatment process in certain periods and then they were analysed. Analyses were made to specify COD, P04-P, NH4-N, N02-N, NO3-N, SS and pH contents and temperature values of different samples. According to the results obtained, average values of pollution parameters and removal efficiency are determined. As a result, the wastewater treatment process has high efficiency except for denitrification. Some different suggestions have been made related to operating conditions and plant efficiency. Key Words : Wastewater treatment, COD removal, nitrogen - phosphorus removal, efficiency.