Hibrid güneş kollektör ile hidrojen üretim sistemi simülasyonu
Simulation of hydrogen production system by the solar hybrid collector
- Tez No: 167604
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ALTINIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
IV ÖZET Yüksek Lisans Tezi HİBRİD GÜNEŞ KOLLEKTÖR İLE HİDROJEN ÜRETİM SİSTEMİ SİMÜLASYONTJ Muhammed Arslan OMAR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Kemal ALTINIŞIK 2005,83 Sayfa Bu çalışmada hibrid güneş kollektör kullanılarak hidrojen üretilmesi amaçlandı. Bu amaçla hibrid güneş kollektör sistemini oluşturan elemanlar belirlendikten sonra,akış şeması çizildi. Hazırlana diyagrama uygun olarak temel termodinamik ve ısı transferi denklemlerinden yararlanarak, sisteme ait matematik model kuruldu. Borland Delphi 7 programlama dilinde sistemin simülasyonu yapıldı. Simüiasyonlar Konya, İstanbul ve Erzurum illerinin güneşlenme süreleri ve güneş ışınım değerleri göz önüne alınarak gerçekleştirildi. Hidrojen üretimi için Konya ilinin bu 3 il arasında en fazla güneşlenme süresine ve güneş ışınımına sahip olması nedeniyle, en uygun il olduğu belirlendi. Yapılan nümerik çalışmada hidrojen ve oksijen üretiminde basıncın etkisinin çok az, sıcaklığın ise önemli bir faktör olduğu görüldü. Anahtar sözcükler : Hidrojen üretimi, Oksijen üretimi, Hibrid kollektör
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Master thesis SIMULATION OF HYDROGEN PRODUCTION SYSTEM BY THE SOLAR HYBRID COLLECTOR Muhammed Arslan OMAR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof.Dr.Kemal ALTTNIŞIK 2005,83 Page This study's aim is to produce hydrogen with a solar hybrid collector. For this reason after the necessary system components are found, the flow chart of the system is drawn. By using thermodynamic and heat transfer basic equalities, the mathematical model of the system is prepared. The simulation of the system was done by Borland Delphi 7 program. The simulation was done by consideration of the irradiance and solar time of Konya, Istanbul and Erzurum. Konya to be the suitable for hydrogen and oxygen production because of maximum irradiance and solar time amongst the three cities. And found that to produce hydrogen and oxygen the pressure to be very low effect but the effect of heat was > found to be very high. Key words : Hydrogen production, Oxygen production, Hybrid collector s