Konya ekolojik şartlarında yazlık mercimek çeşitlerinin adaptasyonu ve bor toksitesine tepkilerinin belirlenmesi
The adaptation of the summer lentil varieties and determining the effect to boron toxic in Konya ecological conditions
  1. Tez No: 167629
  2. Yazar: OĞUZHAN HAKKOYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
öz Yüksek Lisan Tezi KONYA EKOLOJİK ŞARTLARINDA YAZLIK MERCİMEK ÇEŞİTLERİNİN ADAPTASYONU VE BOR TOKSİTESİNE TEPKİLERİNİN BELİRLENMESİ Oğuzhan HAKKOYMAZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa ÖNDER 2004, Sayfa: 56 Jüri: Prof. Dr. Mustafa ÖNDER Prof. Dr. Sait GEZGİN Yrd. Doç. Dr. Ercan CEYHAN Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü'nde bulunan Ziraat Fakültesi deneme tarlalarında 2004 yılında kurulan bu araştırma, kuru şartlarda mercimek çeşitlerinin adaptasyonu ve bor toksitesine tepkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür.“Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller”deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulan bu araştırmada, ana parsellere çeşitler ( Sultan, Emre-20, Malazgirt-89, Erzurum-89, Ali Dayı ve Meyveci-2001) alt parsellere bor dozları (B0: kontrol, Bı: 1.25 kg B/da, B2: 3.75 kg B/da) yerleştirilmiştir. Araştırmada çeşitlerin ortalaması olarak en yüksek tane verimi 102.20 kg/da ile Bı dozu uygulanan parsellerden, bor dozlarının ortalaması olarak en yüksek tane verimi ise 120.39 kg/da ile Erzurum-89 çeşidinden elde edilmiştir. Farklı bor dozlarının tane verimi, dal sayısı, sap verimi, protein verimi, biyolojik verim ve hasat indeksi üzerine etkisi istatistiki balamdan önemli olurken, bakla sayısı, bin tane ağırlığı, bitki boyu, ham protein oram ve tanede bor üzerine etkisi önemli bulunmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Mercimek çeşitleri, Bor dozları, Tane verimi, Verim unsurları, Protein verimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE ADAPTATION OF THE SUMMER LENTIL VARIETIES AND DETERMINING THE EFFECT TO BORON TOXIC IN KONYA ECOLOGICAL CONDITIONS Oğuzhan HAKKOYMAZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Field Crops Supervisor: Prof. Dr. Mustafa ÖNDER 2004, Page: 56 Jury: Prof. Dr. Mustafa ÖNDER Prof. Dr. Sait GEZGİN Yrd. Doç. Dr. Ercan CEYHAN This research was conducted to determine the effects of different boron levels on adaptation of lentil varieties in 2004 growing season under Konya ecological conditions in Agricultural Faculty experiment field of Selçuk University Alaeddin Keykubat Campus. The experiment was designed according to“Split Plots on Randomized Complete Blok”with four replications, the varieties (Sultan, Emre-20, Malazgirt-89, Erzurum-89, Ali Dayı and Meyveci-2001) were put into place to main plots of land and boron doses (Bo: control, Bi: 1.25 kg B/da, B2: 3.75 kg B/da) were put into place to sub plots, respectively. In this research, as the mean of varieties, the highest grain yield ( 102.20 kg. da“1) was obtained from applications of Bj. In the same way, as the mean of boron doses, the highest grain yield (120.39 kg. da”1) was obtained from Ezurum-89 variety. As a result, the effects of different boron doses grain yield, number of branches, stem yield, protein yield, biological yield and harvest index were found significant differences but the effects of boron doses on the number of pods, thousand seed weight, plant height, crude protein rate and boron in grain was not found important. KEY WORDS: lentil varieties, boron doses, grain yield, yield components, protein yield.