Gürültünün konuşmayı ayırdetme üzerine etkisi
  1. Tez No: 16766
  2. Yazar: GÜNAY KIRAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL BELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Hacettepe üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabil im Dalı ve Odyoloji ünitesine başvuran iletim tipi işitme kayıplı grupta 10 hasta, sensörinöral işitme kayıplı grupta (10 Meniere'li ve 10 presbiakuzi'li) 20 hasta olmak üzere toplam 30 hasta değerlendirilmiştir. Kontrol grubunda da 10 kişi yer almıştır. Bütün gruplarda üç farklı sinyal gürültü oranında konuşmayı ayırdetme yetenekleri değerlendirilmiştir. Odyolojik testlerde Viennatone M-142 ve Interocoustic DA 111 odyometreler kullanılmıştır. Konuşmayı ayırdetme yetenekleri serbest alanda Amplaid 200 odyometre ile gürültüsüz ortamda ve sinyal gürültü oranları -5 dB, -10 dB ve -15 dB'de canlı ses kullanılarak binaural olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda, sinyal sabit kalıp gürültü arttırıldığında konuşmayı ayırdetme değerleri bütün gruplarda azalmıştır ve sin yal gürültü oranı olan -15 dB istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Reverberasyon katsayısının düşük olduğu gürültülü durumlarda, konuşmayı ayırdetme değerleri daha az etkilenmiştir. Ayrıca tek kulakla dinlemeye oranla iki kulakla dinlemenin, konuşmayı ayırdetme üzerine olumlu etkisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Iry this study, totally 30 patients who applied to Hacettepe University, Faculty of Medicine, Oto-Rhino-Laryngology Department Audiology Unit with conductive hearing loss (10 patients) and sensory-neural hearing loss (10 patienst with Meniere and 10 patients with presbyacusia) have been evaluated. The control group, had 10 patients: In all groups, speech discriminating abilities have been assessed in three different signal noise rates. Viennatone M-142 and Intefacoustic DA 111 audiometers, have been used in audiologic tests. Speech discriminating abilities have.been ^Kecked tânaûfally in free-field by using Amplaid 200 Audiometer at silent medium, and signal noise rates in viira at -5 dB, -10 dB and -15 dB. In the conclusion of our study, speech discriminating values decreased in aJIg-oups at constant signal but increasing noise, and -15 dB signal noise rate has been found statistically meaningful. Speech discriminating values at noised situations under lower reverberation coefficients have been less affected. Besides, the positive effects of binaural listening over monaural have been determined.