Gürültünün yaşlara göre konuşmayı anlama ve bilişsel beceriler üzerine etkisi
Effect of noise on speech comprehension and cognitive skills by ages
  1. Tez No: 645768
  2. Yazar: MERVE MERAL
  3. Danışmanlar: PROF. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamızda normal işiten genç ve yaşlı bireylerde, gürültüde konuşmayı anlama performansını belirlemek, kısa süreli bellek (KSB) ve çalışma belleği (ÇB) fonksiyonunu yenilikçi bir yaklaşımla gürültülü ortamda değerlendirmek amaçlanmıştır. Ayrıca gürültüde konuşmayı anlama performansı ile gürültüde bilişsel beceriler arasındaki ilişki incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-40 yaşları arasında 25 genç ve 55-70 yaşları arasında 21 yaşlı yetişkin olmak üzere toplam 46 birey dahil edilmiştir. Bireylerin gürültüde konuşmayı anlama performansı Türkçe Matriks Testi (TMT) ile, KSB kapasitesi sayı dizisi görevi ile, ÇB kapasitesi ters sayı dizisi görevi ile değerlendirilmiştir. Bilişsel testler sessiz ve gürültülü (0 SGO) ortamda uygulanarak gruplar içinde incelenmiştir. Tüm testler gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Ayrıca genç ve yaşlı gruplarda TMT ve bilişsel testler arasında korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Genç grupta KSB ve ÇB testlerinde gürültüde daha düşük sonuçlar elde edilmiş ancak sessizlik (6.04 ± 0.88, 5.04 ± 1.13) ve gürültülü (5.84 ± 1.06, 4.96 ± 1.09) ortamlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the speech comprehension performance in noise, to evaluate short term memory (STM) and working memory (WM) function in a noisy environment with an innovative approach in young and old individuals with normal hearing. In addition, the relationship between speech comprehension in noise and cognitive skills was examined. Material Metod: 25 young adults with normal-hearing (18-40 years) and 25 elderly adults with normal-hearing (55-70 years), a total of 46 participants, were included in the study. Turkish matrix test was applied to the individuals included in the study as speech comprehension test in noise. The short-term memory and working memory of the participants were measured by forward and backward digit span. These tasks were performed in a quiet and noisy environment (0 SNR). Results: In the young group, STM and WM tests showed lower results in noise, but no statistically significant difference was observed in silence (6.04 ± 0.88, 5.04 ± 1.13) and noisy (5.84 ± 1.06, 4.96 ± 1.09) environments (p> 0.05).