Üç boyutlu modelleme ve Alaeddin Camii örneği
Three dimension modeling and the example of Alaeddin Imosque
  1. Tez No: 167684
  2. Yazar: İBRAHİM ASRİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZŞEN ÇORUMLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi UÇ BOYUTLU MODELLEME VE ALAEDDİN CAMİİ ÖRNEĞİ İbrahim ASRI Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç. Dr. Özşen ÇORUMLUOĞLU 2005, 159 sayfa Jüri: Prof. Dr. Cevat İNAL Yrd.Doç. Dr. Özşen ÇORUMLUOĞLU Yrd.Doç. Dr. Şaban İNAM Bu çalışmada gelişen teknolojinin sağladığı 3B modelleme olanaklarını kullanılarak dijital fotogrametri yöntemiyle Alaeddin Camii'nin 3B modelini oluşturmak, görselleştirmek ve dolayısıyla Konya' nın sahip olduğu tarihi varlıkların bilgisayar ortamında oluşturulan sanal modelleri aracılığıyla bir tarihiİİ dokümantasyonunu oluşturmaya yönelik örnek bir çalışma yapmak amaçlanmıştır. Alaeddin Caminin yaklaşık 200 adet resimden dijital fotogrametri yöntemiyle 3B modeli GPS destekli olarak çıkarılmıştır. Oluşturulan model texture (doku) kaplama yapılarak görselleştirilmiştir. İnternetten sunumu yapılmak amacıyla VRML formatına dönüştürülmüştür. Bu yolla tarihi eser veya bina dokümantasyonu sağlayarak; tarihi eser, turizm ve kent bilgi sistemlerinin en önemli öğesi olan binaların etkin bir şekilde modellenebileceği gösterilmiştir. Ayrıca 3B modellerden tarihi eserleri yeniden oluşturma, koruma ve tanıtım amacıyla mimarlık ve arkeoloji alanında faydalanılabileceği ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler; 3B modelleme, Model, Tarihi Eser, CBS, GPS, VRML, Alaeddin Camii,
Özet (Çeviri)
İİİ ABSTRACT Masters Thesis THREE DIMENSION MODELING AND THE EXAMPLE OF ALAEDDN IMOSQUE Ibrahim ASRİ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor: Assis.Prof.Dr. Özşen ÇORUMLUO?LU 2005, 159 Page Jüri: Prof. Dr. Cevat İNAL Assis.Prof.Dr. Özşen ÇORUMLUO?LU Assis.Prof.Dr. Şaban İNAM In this study, it is aimed to build (evaluate) and visualize a 3D model of Alaeddin Mosque using 3D modeling technique by the help of developing technologies in photogrammetry such as digital phototogrammetric methods. So that, the main scope of this study becomes to build a sample (such as Alaaddin Mosque) that opens a way for digital documentation of historical assets in Konya. The 3DIV Model was extracted by approximately (ca.) 200 images of Alaeddin Mosque with respect to digital photogrammetry technique supported by GPS. Generated model was visualized by photogrammetricaly projected original texture and has been transferred into VRML format aiming to internet demonstration. When cultural heritage or building documentation are provided in the way that was studied under this thesis, it was showed that buildings which are the main components of a cultural heritage, a tourism and a city information systems can be effectively modeled. It was indicated that it is possible to utilize 3D modeling aiming the reconstruction, preservation and publication of cultural heritage such as architectural and archaeological applications. Key words; 3D modeling, Model, Cultural Heritage, GIS, GPS, VRML, Alaeddin Mosque,