Yarı küresel seramik yakıcılar ve yanma simülasyonu
Semi-spherical ceramic burners and simulation of combustion
- Tez No: 167702
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ALTINIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
IH ÖZET Yüksek Lisans Tezi YARI KÜRESEL SERAMİK YAKICILAR VE YANMA SİMÜLASYONU Ömer TEBEROGLU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Kemal ALTINIŞIK 2005, 72 Sayfa Bu çalışmada ısıtma sektöründe kullanılan matrix seramik köpük yakıcıların geliştirilmesi ve uygulamaya aktarılması amaçlandı. Bu amaçla matrix formda yan küresel seramik köpük yakıcıların katı modellemesi yapıldıktan sonra denklem ve eşitlikler kullanılarak matematik model kuruldu. Kurulan bu matematik modele uygun olarak PrePDF, GAMBIT ve FLUENT6.0 programlan kullanılarak sistemin simülasyonu yapıldı. Yapılan literatür taramasında yarı küresel seramik yakıcılarla ilgili bir simülasyona rastlanmamıştır. Bu nedenle simülasyonla elde edilen sonuçlar, pratik ve teorik bilgiler ışığında yorumlanmıştır. Yapılan çalışma sonunda, yan küresel seramik yakıcı yüzeyinde uniform bir ışınım elde etmek için türbülans oranının % 95, karışım giriş hızının 10 m/s olması gerektiği görüldü. Anahtar sözcükler : seramik köpük, seramik gaz yakıcı, yanma simülasyonu
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT Master Thesis SEMI - SPHERICAL CERAMIC BURNERS AND SIMULATION OF COMBUSTION Ömer TEBERO?LU Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof.Dr.Kemal ALTINIŞIK 2005, 72 Page In this study, it is aimed to develop and applicate the semi-spherical ceramic burners which is used in the sector of heating. For this purpose, after hard modelling of semi- spherical ceramic foam burners is done as a form of matrix, the mathematical model is set up by using the equations and equalities. The simulation of the system is done by the use of the PrePDF, GAMBIT and FLUENT 6.0 programs that is suitable for the mathematical model. There is no evidence of simulations about semi-spherical ceramic burners at all the literature searching. Because of that is carried out by simulation are commented with the practical and theoretical knowledges. At the and of the study, to have an uniform radiations at the surface of semi- spherical ceramic burner, it is thought that the turbulence rate have to be 95% and entrance velocity of mixture have to be 10 m/s. Key words : ceramic foam, ceramic gas burner, simulation of burning