Urmiye Müzesi'nde bulunan İslam Dönemine ait sırlı seramikler
The İslamic Period which has been in the collection facility ceramics
  1. Tez No: 458845
  2. Yazar: GÜLER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 460
Özet
Bugüne kadar herhangi bir bilimsel çalışmaya konu edilmeyen Urmiye Müzesi'ndeki sırlı seramikler, ilk defa bu çalışma ile bilim dünyasına tanıtılmıştır. Urmiye Müzesi'nde bulunan İslami döneme ait 243 seramik katalog çalışmasına alınmıştır. İncelenen bu eserler Abbasi, Büyük Selçuklu, İlhanlı ve Safevi dönemlerine aittir. Seramikler işlevlerine göre üç farklı grup oluşturmaktadır. Bunlar; günlük kullanım kaplarını oluşturan kase, çanak, tabak, maşrapa, sürahi, testi, ibrik, yağdanlık, çerezlik-baharatlık, buhurdan; depolama kaplarından oluşan kavanoz, ilaç kabı ve aydınlatma işlevli kandillerden meydana gelmektedir. Urmiye Müzesi seramikleri oldukça zengin form özellikleri göstermektedir. Gövdenin esas alındığı form gruplamalarında; kaselerde beş gövde tipi tespit edilmiştir. Bunlardan konikvari-yarı küresel gövdeli kase formu kaynaklarda yer almayan bir form olup, tarafımızca kullanılan bir isimlendirmedir. Bunun yanı sıra çanaklarda dört; tabaklarda üç, sürahilerde üç, testilerde iki, ibriklerde üç, kavanozlarda dört farklı gövde formu belirlenmiştir. Kandiller kendi içinde alt grupları olan kaideli ve kaidesiz kandiller olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. İncelenen örnekler, bezeme tekniği bakımından oldukça zengindir. Görülen teknikler; astar boyama, sıraltı şeffaf renksiz sıraltına çok renkli boyama, şeffaf turkuaz sıraltına siyah boyama, kazıma, boyalı kazıma, sır akıtma, tek renk sırlı boyama, lüster, minai, kabartma, delik işi ve ajurdur. Söz konusu müzedeki seramikler motif bakımından geniş bir repertuara sahiptir. Bezemelerde bitkisel, geometrik, figür ve yazı olmak üzere dört bezeme grubu tespit edilmiştir. Seramiklerde, bitkisel ve geometrik bezemelerinde özellikle İran'ın yerel kültürlerinden Sasani kültürünün etkisinde kalındığı görülmektedir. Hayvan figürleri ve mücadele sahnelerinde ise Orta Asya etkileri gözlenmektedir. Yazılı bezemelerde ise İslamiyet'in etkisi açık bir şekilde hissedilmektedir.
Özet (Çeviri)
The glazed ceramics in the Urmiye Museum, which has not been subject to any scientific work until today, were first introduced to the scientific world through this study. 243 ceramic catalogs belonging to İslami period located in Urmiye Museum were taken into study. Abbas, Great Seljuk, İlhanlı and Safevi periods belong to these periods. Ceramics constitutes three different groups according to their functions. These; Bowl, dish, plate, mug, jug, test, pitcher, oil pan, spices, incense vessels ; Jar of storage containers, drug container; Ceramics and lighting lamps. The Ceramics in Urmiye Museum show very rich form properties. In form groupings on which the body is based; Five body types were found in the casings. The conical-semi-spherical bowl form is a form that does not exist in the sources and is a self-referential name. In addition, four in the cups; Four different types of hulls were identified in three of the sheets, three in the surahs, two in the test, three in the ewers, and in the jars. The candlesticks are divided into two groups, one of which is the subordinate groups and the other is the central and unguarded candles. The Ceramics are quite rich in terms of the technique of molding. Techniques seen; Primer painting, undercolor transparent colorless undercolor multicolor painting, transparent turquoise undercolor black painting, scraping, painted scraping, glaze discharge, single color glazed painting, luster, minai, relief, hole work and artwork. Examples have a wide repertoire in motifs. In the bezels four groups of plants, including vegetal, geometric, figure and writing, were identified. In ceramics, herbal and geometric embellishments are observed to be influenced by Sassanic cultures especially from the local cultures of Iran. Central Asian influences are observed in animal figures and fighting scenes. In written beauties, the influence of Islam is clearly felt.