15 - 16 yaş grubu futbolculara uygulanan pliometrik ve ağırlık antremanlarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisi
The Effects of pliometric and weight training applied to 15 - 16 year - old soccer players for 8 weeks to some physical and physiological parameters
  1. Tez No: 142050
  2. Yazar: TEVFİK ARDIÇLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MANSUR ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı 15-16 yaş gurubu erkek futbolculara 8 hafta uygulanan pliometrik ve ağırlık antrenmanlarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 12 kişilik ağırlık antrenmanı grubu, 12 kişilik pliometrik grubu ve 12 kişilik kontrol grubu olmak üzere toplam 36 erkek futbolcu katıldı. Grupların hepsi 8 hafta boyunca haftada 3 gün normal futbol takım antrenmanı yapmıştır. Pliometrik ve ağırlık antrenmanı gruplarına normal futbol takımı antrenmanından önce pliometrik ve ağırlık antrenman programı uygulanmıştır. Denekler 8 haftalık antrenman programından önce ve sonra bazı ölçümlere ve testlere tabi tutuldu. Grupların ölçülen değişkenler bakımından karşılaştırılmasında eşleştirilmiş - t - testi kullanılmıştır. Grupların karşılaştırmalarında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Gruplar arası farkın hangi gruplardan kaynaklandığını bulmak için ise çoklu karşılaştırma testlerinden TUKEY testi kullanılmıştır. Sonuçlar 0.05 önem seviyesinde değerlendirilmiştir. 8 haftalık antrenman programının sonucunda; Pliometrik, ağırlık antrenmanı ve kontrol grubunda, vücut yağ yüzdesi, istirahat kalp atım sayısı, dikey sıçrama testi, anaerobik güç, yatay sıçrama testi, esneklik testi, 30 metre sürat testi, sıçrama ayağı üzerinde 5 kez sıçrama testi, durarak sağlık topunu çift elle öne atma testi ölçümleri bakımından ön test ve son test arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir, (P0.05). Pliometrik, ağırlık antrenmanı ve kontrol grubunda, vücut ağırlığı ölçümleri bakımından ön test ve son test arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (P>0.05). Gruplar arasında; Dikey sıçrama testi bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bu farklılık pliometrik antrenman grubu ile kontrol grubu arasında, ağırlık antrenmanı grubu ile kontrol grubu arasındadır (PO.05). Pliometrik ve ağırlık antrenmanı grubunun değerleri, kontrol grubunun değerlerinden daha yüksek bulunmuştur. 30 metre sürat testi bakımından, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bu farklılık pliometrik grubu ile kontrol grubu arasındadır (PO.05). Pliometrik grubunun değerleri kontrol grubunun değerlerinden daha düşük bulunmuştur. Sonuç olarak, 8 hafta süre ile uygulanan pliometrik ve ağırlık antrenmanlarının, sporcuların kuvvet ve sürat özellikleri başta olmak üzere diğer parametrelerini de olumlu etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to search about the effects of pliometric and weight training -applied to 15-16 year old male soccer players for 8 weeks- to some physical and physiological parameters Totally 36 male soccer players consisting of 12 people of weight training group, 12 people of pliometric group and 12 people of control group, participated in the study. All of the groups did ordinary football team training 3 times a week during 8 weeks. Pliometric and weight training groups have been applied pliometric and weight training programmes before the ordinary football team training. The groups underwent some tests and scales before and after the 8 week training programme. In the comparisons of groups for the measured variables matched - 1 - test is used. In the comparisons of the groups, single variance analysis (ANOVA) is done. In order to find from which groups the differences between the groups arise, TUKEY test of the multiple comparison tests is used. The results have been evaluated in the 0.05 importance level. At the end of 8 weeks training, there has been a statistically meaningful difference among the pliometric, weight training and control groups between the pretest and final test as for the body fat percentage, rest heart beat number, vertical jump test, anaerobic power, horizontal jump test, elasticity test, 30 meters speed test, jumping 5 times on the jumping foot, throwing the health ball forward with two hands while standing test scale. In the weight training group between the pre test and final test a statistically meaningful difference has been found as for the aerobic power scales. As for the aerobic power in the pliometric and control group a statistically meaningful difference between the pre test and final test has not been found. Among pliometric, weight training and control groups, a statistically meaningful difference between the pre test and final test has not been found as for the body weight scales. Among the groups, a statistically meaningful difference has been found as for the vertical jump test. This difference is between pliometric training group and control group, weight training group and control group. The values of pliometric and weight training group have been found higher than the values of control group. As for the 30 meters speed test, a statistically meaningful difference has been found among the groups. This difference is between pliometric group and control group. The values of pliometric group are lower than the values of the control group. As a result, it is seen that the 8 week pliometric and weight trainings primarily effect the power and speed qualities and other parametres of the sportsmen positively.