Toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin biyolojik aktiviteye etkisi
The effect of some physical and chemical properties of soils on biological activity
  1. Tez No: 167711
  2. Yazar: NAZAN UZUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REFİK UYANÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOPRAKLARIN BAZI FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİNİN BİYOLOJİK AKTİVİTEYE ETKİSİ Nazan UZUN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Refik UYANÖZ 2005, Sayfa: 36 Jüri: Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Prof. Dr. Kemal GÜR Yrd. Doç. Dr. Refik UYANÖZ Bu araştırmada, Konya yöresi tarım topraklarının üreaz ve katalaz enzim aktivitesi, CO2 üretimi, azot mineralizasyonu gibi bazı biyolojik özellikleri belirlenmiş ve bu aktiviteler ile toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri arasındaki ilişkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF SOME PHYSICAL AND CHEMICAL PROPERTIES OF SOILS ON BIOLOGICAL ACTIVITY Nazan Uzun Selçuk University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Refik UYANÖZ 2005, Page: 36 Jury: Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Prof. Dr. Kemal GÜR Assist. Prof. Dr. Refik UYANÖZ In this study, some biological properties such as urease and calalase enzym activities, CO2 output and nitrogen mineralisation of Konya around agricultural soils were determined and relations between this activities and some physical and chemical properties of the soils were evaluated.