Şlempein topraklarda biyolojik aktivite ve kimyasal nitelikler üzerine etkilerinin saptanması
The Determination of effects of stillage on the biological activity and chemical composition of soils
  1. Tez No: 35061
  2. Yazar: TURGAY MÜHÜRDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞLEMPENIN TOPRAKLARDA BİYOLOJİK AKTIVITE VE KİMYASAL NİTELİKLER ÜZERİNE ETKİLERİNİN SAPTANMASI Turgay MÛHÛRDAROĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof Dr. Koray HAKTANIR 1994, Sayfa: 61 Jüri : Prof. Dr. Koray HAKTANIR Prof Dr. Selim Aziz KAPUR Yrd. Doç. Dr. Gökhan ÇAYCI Alkol fabrikalarından yan ürün olarak elde edilen şlernpenin, toprakların fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri üzerine etkilerinin saptanabilmesi için Şeker Enstitüsü Eskişehir Deneme İstasyonu sahasından alınan toprak örneği ile laboratuvar koşullarında farklı doz ve inkübasyon sürelerinde denemeler yapılmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemede şlempe 0, 1, 2, 3, 4 ve 5 ton/da dozlarında uygulanmış ve 1., 20., 40., 60. ve 80. gün inkübasyon sürelerinin sonunda toprağın bazı fiziksel, kimyasal ve biyolojik analizleri yapılmıştır. Ayrıca nitrifıkasyon denemesi için 1., 4., 8.. 12. ve 16. gün sonunda NH4-N ve N03-N'u tayin edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre toprağın alınabilir fosfor ve potasyum miktarı ile tuz miktarında şlempe dozlarına bağlı olarak artma; pH, C03= \-e HCO3* iyonları miktarında azalma görülürken, diğer fiziksel ve kimyasal özelliklerde önemli bir değişiklik saptanmamıştır. Toprağın incelenen biyolojik özelliklerinden üreaz enzim aktivitesi şlempe dozlarına ve inkübasyon süresine bağlı olarak artarken, dehidrogenaz enzim aktivitesi ve CO2 çıkış miktarı azalmıştır. Toprağın başlangıçtaki NH4-N miktarı şlempe dozlarına bağlı olarak artmasına karşın, inkübasyon süresine bağlı olarak toprakta nitrifıkasyon olayı üzerine önemli bir etkisi belirlenememiştir. ANAHTAR KELİMELER: Şlempe, inkübasyon süresi, tuz, pH, hidrolik geçirgenlik, iyonlar, üreaz enzimi, dehidrogenaz enzimi, CCb çıkışı, nitrifıkasyon.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master's Tltesis THE DETERMINATION OF EFFECTS OF STILLAGE ON THE BIOLOGICAL ACTIVITY AND CHEMICAL COMPOSITION OF SOILS Turgay MÜHÜRDAROÖLU Ankara University Graduate School ofNatural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Koray HAKTANIR 1994, Page: 61 Jury : Prof.Dr. Koray HAKTANIR Prof Dr. Selim Aziz KAPUR - Asst. Prof. Dr. Gökhan ÇAYCI The aim of this work has been to determine the effect of stillage which is the by product of alcohol factories, on some physical, chemical and biological properties of soils in the laboratory conditions with difference incubation periods and stillage doses. In this work, soil samples were provided from Sugar Institute Eskişehir experiment station areas. According to research random blocks experiment design were carried out as three replicates. In the experiment, Stillage was applied at the rate of 0, 1, 2, 3, 4, 5 ton/da and at the end of 1,20,40,60 and 80 days of incubation periods and some physical, chemical and biological analysis of soil samples were done. In addition to this, days of time periods, at the end of 1,4,8,12 and 16 amount of NH4+-N and NO3 " - N were determined for nitrification experiments. According to results of the work, in the obtainable amounts of K+, P+ and salt from soil was increased with depends on the doses of stillage and while observing a decreasing in the amounts of pH, CC>3= and HCO3, in the other physical and chemical properties couldn't determined an important changes. It is concluded from the investigated biological properties of soil the amounts of dehydrogenase enzym activity and CO2 evolved were decreased, while urease enzyme activity was increasing due to the increase of the application rate of stillage and incubation time. Although the NH4+-N content in soil at the beginning of the experiment were increased due to the increase of the stillage application rate. The stillage doses were not effected the nitrification process in soil during the incubation period. KEY WORDS: Stillage, incubation period, salt, pH hydraulic conductivity, ions, urease enzyme, dehydragenasc enzyme, CO2 evolved, nitrification.