Alçı numunelerin tek eksenli basma dayanımına, ısı etkisi
Temperature effects on gypsium samples
  1. Tez No: 167754
  2. Yazar: MUSTAFA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL GÖKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ALÇI NUMUNELERİN TEK EKSENLİ BASMA DAYANIMINA, ISI ETKİSİ Mustafa YAVUZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. M. Kemal GÖKAY 2005, 53 Sayfa Jüri : Prof. Dr. M. Kemal GÖKAY Doç. Dr. Veysel ZEDEF Yrd. Doç. Dr. İhsan ÖZKAN Kayaçların mekanik davranışları üzerinde yüzyıllar boyu çalışmalar yapılmış olmasına rağmen kesin sonuçlara tam olarak ulaşılamamıştır ve hala gelişmeye açık bir uzmanlık alanı konumundadır. Günümüzde, mekanik davranışların tespitinde ısıl koşulların kayaçlar üzerindeki etkileri de detaylı bir şekilde araştırılmaya başlanmıştır. Belirli sıcaklığa sahip malzemelerin kayaç içine konulması veya kayaçların ısıya maruz kalmaları mekanik özelliklerini etkileyecektir. Bu amaçla kayaçların tek eksenli basma dayanımlarının farklı sıcaklık şartlarında denenmesi için bir laboratuar deney düzeneği geliştirilmiş ve ilgili deneyler alçıdan hazırlanmış homojen içerikli numuneler üzerinde yapılmıştır. Hazırlanan numunelerde bazı farklılıklar oluşturmak için numune hammaddesi olan kartonpiyer alçısı bazı numuneler için farklı oranda ince sıva kumu ile karıştırılmıştır (%50 ve %75 oranında). ISRM standartlara uygun olarak hazırlanan numuneler daha sonra farklı sıcaklıklarda tek eksenli basma deneyine tabii tutulmuştur. İlgili deneyden elde edilen gerilme-deformasyon değerleri bilgisayar grafik programına aktarılarak numunelere ait gerilme-deformasyon karakteristikleri grafiksel olarak elde edilmiştir. Grafikler yardımıyla örnek numunelerin 20°C, 100°C ve 200°C sıcaklıklardaki tek eksenli basma dayanım değerîerindeki değişimler görülebilmektedir. Hazırlanan farklı kum içeriğindeki numunelerinde birbirlerine göre tek eksenli dayanımları elde edilerek irdelenmiştir. Son olarak gelecekte yapılabilecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur. Anafetartar Kelimeler : ısıtma, ısıl etkileşim, tek eksenli basma dayanımı, ısı altında gerilme-deformasyon ilişkisi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis TEMPERATURE EFFECTS ON GYPSIUM SAMPLES Mustafa YAVUZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Supervisor : Prof. Dr. M. Kemal GÖKAY 2005, 53 Pages Jury : Prof. Dr. M. Kemal GÖKAY Assoc. Prof. Dr. Veysel ZEDEF Asist Prof. Dr. İhsan ÖZKAN Although there has been many reserch studies on mechanical behaviour of rocks, it has not been reached yet prorequired levels in rock research. Therefore new studies are necessary for development. Nowadays, in the research of rock mechanics, effects of temperature on rock should take into be account for engineering purposes. For this purpose, New test instrument has been designed and developed to simulate the determination of compressive strenght of rocks under adjustable temperature controlled environment. The test specimens which were prepared under the Standard of ISRM were tested predefined temperature conditions. The characteristic curves of the tests are drawn. Determination of unaxial comressive strength of specimens are compared according to the result obtained under 20°C, 100°C and 200°C. At the end of the research the results are analysed to give resultant recommendations and conclusions. Key Words : heating, thermal conductivity, compressive strength, stress-strain relationship under heated condition