Konut içi mobilya tasarımında endüstriyel detay çözümlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 167806
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAFAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SENEM ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
IV ÖZET KONUT IÇI MOBİLYA TASARIMINDA ENDÜSTRİYEL DETAY ÇÖZÜMLERİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmada, mobilya kavramının varoluş sürecinden günümüz endüstri toplumuna kadar geçirdiği evrelerin farklı bir boyutta incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, terimsel olarak mobilya kavramında, bir bütünü oluşturan ve ikinci dereceden önem arz eden, özellikle 1800'lü yıllar ile büyük bir ivme kazanan, ve endüstrileşme hareketiyle, gelişim ve çeşitlilik gösteren“mobilyalarda detay”kavramı çok yönlü olarak ele alınmaya çalışılmıştır. Bu sebeple, gerek uygulama alanları ile gerekse farklı çözüm alternatifleri ile çeşitlilik gösteren endüstriyel detay çözümlemeleri,“konut içi mobilya tasarımı uygulamaları”kapsamında incelenmiştir. İnceleme kapsamında; mobilya, detay, endüstri üçlemesinin günümüze kadar kat ettiği yol ile bunun yanı sıra“pratik işlev”kavramına göre mobilyaların sınıflandırılması, günümüz teknolojisiyle üretilen endüstriyel detay çözümlerinin, mobilyalar üzerinde lokal uygulama alanlarına yer verilmiştir. İncelemenin devamında ise; bu uygulamalar için geliştirilmiş farklı özelliklere sahip detay çözümlerinin, alternatiflerine ve bunlara ait bilgilere örnekler ile yer verilmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda incelemede, endüstriyel detaylara ait örnekler; resim, grafik ve şemalarla desteklenerek, strüktürel uygulamalardaki kullanım yerleri belirtmiş, işlev ve fonksiyonları tanımlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Detay, Endüstriyel, Mobilya, Çözümleme
Özet (Çeviri)
SUMMARY RESEARCH OF INDUSTRIAL DETAIL SOLUTIONS FOR DESIGN OF INTERIOR FURNITURES With the subject scope it is aimed to research phases of furniture concept from its first appearing stage to present industrial community with different dimension. Depending on that by definition in furniture concept, second important thing that is consisting as a whole and has the second priority especially gaining acceleration with years 1800 showing some development and variety with industrialization movement“detail in furniture”decided to be studied with multiple directions. For this reason industrial detail solutions examined under internal furniture design applications by either the application areas or different solution alternatives. Under the scope of research, furniture, detail and industry trio examined how they developed till our time and also categorizing furniture according to practical function definition and production of industrial detail solutions with our existing technology and their local application areas are studied. At the continuation of the research, detailed solutions have different characteristics which are developed for these kinds of applications were considered with their alternatives and information given about them. During research, examples of industrial details are defined as mentioning their usage area at structural applications supporting with pictures, graphics and diagrams together with their functions. KEY WORDS : Detail, Industrial, Furniture, Solution