Eş-anlı ekonometrik modellerde yöntem seçimi sorunu
  1. Tez No: 167810
  2. Yazar: OLGUN KÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada eş-anlı ekonometrik modellerde yöntem seçimi sorunu incelenmiştir. Eş-anlı ekonometrik modellerde, açıkla nan değişken ile açıklayıcı değişkenler arasında çift yönlü nedensellik söz konusudur. Bu nedenle bu gibi modellerin en küçük kareler ile kestirilmesi, kestirimlerde yanlılık ve tutarsızlığa neden olur. Bu tutarsızlığı gidermek için geliş tirilmiş yöntemlerden iki tanesi, iki aşamalı en küçük kareler ve sınırlı bilgi yöntemleridir. Çalışmada, bu yöntemlerin asimtotik özelliklerinin bilindiği, ancak küçük örneklem özellikleri konusunda bilgi sahibi olun madığı vurgulandıktan sonra ekonometrik uygulamalarda genellikle küçük örneklemlerin kullanıldığı, ve bu nedenle bir ekonometrik modeli kestirmek için birden çok yöntem arasından bir seçim yapma zorunluluğu doğduğu açıklanmıştır. Bu seçimin, küçük örneklem özelliklerinin teorik olarak elde edilememesi nedeniyle bunların elde edilmesinde deneysel bir yol olan Monte-Carlo çalışmasına dayandırılacağı belirtilmiştir. Çalışmada ele alınan makro ekonometrik bir model üzerinde Monte-Carlo tekniği uygulanarak iki aşamalı en küçük kareler, sınırlı bilgi ve en küçük kareler yöntemlerinin küçük örneklem özellikleri saptanmış bunlar karşılaştırılmış ve en iyi kes- tirim veren yöntemin, modelin kestiriminde kullanılmasını Önermek amaçlanmıştır. Burada modelin dört değişik biçimi söz konusudur. Bunlar, 1) Hatasız model, 2) Otokorelasyonlu model, 3) ölçüm hatalarının bulunduğu model, 4) Otokorelasyon ve ölçüm hatalarının birlikte bulunduğu model olarak açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study analyses the choice of econometric uiethods in simul taneous econometric models in w.hich there is a two-way causation between the explained and explanatory variables. Because of this causation, the estimation of such models with ordinary least squares technique results in biasedness and inconsistency in estimation of parameters. Two-stage least squares and limited information are two of the techni ques that are developed in order to remove such inconsisten cies. It is clarified that there is a need for a choice among numerous techniques of estimation of an econometric model, due to the facts that small samples are generally used in econo metric applications and there is not adequate information about the small sample properties of the above techniques, although their asymptotic properties are known. As it is not possible to acquire the properties of small samples theoretically, the choice is determined to be dependent on Monte-Carlo approach which is an experimental method. This study states the small sample properties of two stage least squares, limited information and ordinary least squares techni ques by using the Monte-Carlo method on a macro-econometric model, compores these techniques and aims to propose the one which gives the best estimation to be employed in the estimation of the parameters of the model. Here, there are four different forms of the model, (1) The correct model, 2) The model which has autocorrelation, 3) The model with measurement errors, 4) The model which has both autocorrelation and measurement errors.