İşyerinde cinsel tacizin bayan doktorlar ve hemşireler tarafından algılanmasına yönelik karşılaştırmalı bir alan araştırması
An emperical research about female doctors and nurses perception of sexual harassment at workplace
  1. Tez No: 167812
  2. Yazar: ÇİĞDEM DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
11 ÖZET DİNÇER, Çiğdem. İşyerinde Cinsel Tacizin Bayan Doktorlar ve Hemşireler Tarafından Algılanmasına Yönelik Karşılaştırmalı Bir Alan Araştırması, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Kadınların çalışma hayatına girmesiyle birlikte tüm dünyada karşılaşılması kaçınılmaz hale gelen kavramlardan bir tanesi cinsel tacizdir. Ülkelerin sanayileşme oranlan nispetinde bu kavram ortaya çıkmaya başlamıştır. Ortaya çıkmasını takip eden zamanlarda birçok sanayileşmiş ülke cinsel taciz kavramını önemsemiş ve gerekli önlemleri almaya çalışmıştır. Ancak ülkemizde bu konuda henüz yolun başında olunduğunu söylemek haksızlık olmayacaktır. Ancak bir an önce, hızla yol kat edip gerekli uygulamaları hayata geçirmek yerinde olacaktır. Bu araştırmada bayan doktorlar ve hemşirelerin cinsel taciz algılamaları arasında bir farklılık bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Birçok yönden farklılık arz eden iki meslek mensuplarının cinsel tacizi algılamaları arasındaki muhtemel farklılıkların ileriye yönelik ışık tutacağı şüphe götürmez bir gerçektir. Araştırmayı gerçekleştirmek için bayan doktor ve hemşirelerden oluşan katılımcılara anketler dağıtılmış ve katılımcıların verdikleri cevaplar istatistik paket programlar vasıtasıyla analiz edilmiştir. Alan araştırması sonucunda çalışmanın hipotezinde de beklendiği gibi hemşirelerin bayan doktorlara göre cinsel taciz algılamalarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonuç ve öneriler kısmında hipotez testlerinden ve araştırma sorularından elde edilen sonuçlar ele alınmış ve bir takım öneriler dile getirilmiştir. Anahtar Sözcükler İş Ahlakı, Cinsel Taciz, Bayan Doktor, Hemşire
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT DINCER, Cigdem. An Empirical Research About Female Doctors and Nurses Perception of Sexual Harassment at Workplace, Master Thesis, Ankara, 2006. Sexual harassment is one of the unavoible concepts discussed in all over the world after females have been involved in work life.This concept has been getting more importance as industrialization rate of countries increases. Many industrialized countries have given greater emphasis on and taken necessary attempts agains sexual harassment after the concept of sexual harassment was discussed. It would not be wrong to say that our country is still at the beginning of road on this subject However, putting the necessary implications in practice as soon as possible would be a timely attempt. In this study whether there was a difference between sexual harassment perceptions of female physicians and nurses was surveyed. It is an obvious fact that the likelihood differences between sexual harassment perceptions of these two considerably different professions will give insights for the future. A qustionare was distributed to the female physician and nurse participants, and the responds of the participants were analyzed by using statistical packet programmes. At the result of the study, the sexual harassment perceptions of nurses were higher compared to female physicians as hypothesises of the study expected. In the section of discussion and recommendations the results obtained from hypothesis tests and research findings were discussed and some recommendations were made. Key Words Business Ethics, Sexual Harassment, Female Doctor, Nurse