Otel işletmelerinde çalışan kadınların işten ayrılma eğilimlerinde işyerinde romantizmin ardılları: Cinsel tacizin rolü
The consequences of the workplace romance for women?s turnover intention at the hotel businesses: The role of sexual harassment
- Tez No: 298083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İş hayatında kadın çalışanların sayısındaki artış, bekar çalışan sayılarındaki artış, esnek çalışma saatleri ve benzer yapıdaki kişilerin işyerlerinde bir arada bulunmaları, işyerindeki kişilerin birbirleri ile olan etkileşimlerini artırmaktadır. Kişilerin sosyal hayatlarına vakit ayıramamaları gerçeği, işyerinde romantizmin ortaya çıkışına neden olmaktadır.Turizm, kişilerarası etkileşimin fazla olduğu bir sektördür. Bu nedenle turizm sektöründe işyerinde romantizm olgusu sıklıkla görülmektedir. İşyerinde romantizmin doğru şekilde yönetilebilmesi için, romantik ilişkilerin öncül ve ardıllarının araştırılması önemlidir. Yönetilemeyen işyerinde romantizm, örgütü, çalışma arkadaşlarını ve ilişkinin taraflarını olumsuz etkilemektedir. Bu kapsamda işyerinde romantizmin en olumsuz ardıllarından birisi cinsel taciz olarak kabul edilmektedir. Özellikle sona eren romantik ilişkilerin ardından cinsel taciz olarak algılanan davranışlar sıklıkla görülmektedir.Bu araştırmanın amacı, işyerinde romantizmin ardıllarından biri olan cinsel tacizin, özellikle sona eren romantik ilişkilerin neden olduğu işten ayrılma eğilimine olası etkilerini irdelemektir.
Özet (Çeviri)
The increase in the working women population, number of single employees, flexible working hours and attitudes of similar employees working together foster the interactions between employees within the same organization. The fact that individuals lacking time for their social life causes emergence of workplace romance.Tourism is a sector which has a high interaction between individuals. For this reason, workplace romance behaviors are seen frequently in the tourism sector. To manage workplace romance effectively, it is important to question antecedents and consequences of the romantic relationships. Unmanaged workplace romance affects organizations, employees and the partners of the relationships negatively. One of the most negative consequences of the workplace romance is assumed as the sexual harassment. Especially whenever the so-called romantic relationships end, it is very usual to come across sexual harassment behaviors.The main aim of this research is to evaluate the effects of sexual harassment not only one of the consequences of workplace romance, but also an antecedent of woman?s turnover intention.