Türkiye ve Yakut-Sakha Cumhuriyetlerinde iş yerinde cinsel tacizin algılanması: Kültürlerarası bir araştırma
Perception of sexual harassment in the workplace in Turkey and Yakut-Sakha Republics: An intercultural research
  1. Tez No: 113532
  2. Yazar: MARİA VASSİLİEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Endüstri çağıyla birlikle, kadınların çalışma hayatında aktif bir şekilde yer almaya başlamaları, işyerinde cinsel taciz konusunu da gündeme getirmiştir. Ancak işyerinde cinsel tacizin olguları çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkmadığı, pek çok kişinin, özellikle bayan çalışanların, mağdur duruma düştüğü bilinmektedir, Mağdur kişilerin işyerinde cinsel taciz olayları ortaya çıkarmama sebepleri ve Türkiye ve Yakut Sakha-Cumhuriyeti'nde bu konu henüz yeni ve bilinmemiş olması, bu konuya ilgi ve merakımı kamçılamıştır. Bu çalışmada temel olarak cinsel taciz olgusunun kadın ve erkek tarafından nasıl algılandığı, algılamada bir farklılığın olup olmadığını, kültürel ve demografik farklılıkların etkisinin ne olduğu gibi sakıncalar irdelenmiştir. Cinsiyetler ve iki ulusal grup arasında algılama farklılığı incelenmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak, Türkiye ve Yakut-Sakha Cumhuriyeti'ndeki cinsiyet ve etnik unsurların birbirleriyle karşılaştırılmasına yönelik bir anket uygulaması yapılmıştır. Anket yöntemi ile yapılan araştırma, katılımcılarla yüz yüze görüşmelerle de desteklenmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analiz etmek için SPSS programı kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, Türklerin Yakutlar'a göre işyerinde cinsel taciz konusunda daha bilinçli oldukları ve bu konuya karşı daha hassas yaklaştıkları saptanmıştır. Cinsel tacize maruz kalan kadınlar tepkilerini bir şekilde gösterirken, erkeklerin büyük çoğunluğu kadınların verdiği tepkileri göstermemişler. Kadınlar bu olaylardan çeşitli şekillerde etkilenirken, erkeklerin büyük çoğunluğu etkilenmediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY As the age of industry has begun women started playing an active role in working life. This brought a notion of sexual harassment in the work place. However, it is known that the phenomenon of sexual harassment in the workplace does not come into being clue to several reasons. As the result, many people, especially working women, become victims of such sexually harassing situations. The reason why unjustly treated people in Turkey and Sakha-Yakut Republics are still unable to reveal the events of sexual harassment is that the notion is new and not well known yet. This problem drew my interest and curiosity. In general, this work includes men and women's perceptions of the phenomenon of sexual harassment in Ihc work place, the differences in perception if such exists, notion of influence of cultural and demographic differences. All these problems in addition to the difference of perception of the two already mentioned nations are examined in this work. Fitting to the purpose of the work, there has been performed an inquiry directed to the comparison between sexual and ethnic elements in Turkey and Sakha- Yakut Republics. Inquiry based research was supported by face-to-face interviews. In the research to analyze the obtained data the SPSS program was used. In conclusion, the research showed that Turks with respect to Yakuts are more knowledgeable in the concept of sexual harassment in the work place. Consequently, their approaches to the problem are more sensitive and careful. Women exposed to sexual harassment while showing their reaction in some way and being affected by such events in different ways, a great majority of men on the contrary behaved differently.