Column studies of ammonium ion exchange on clinoptilolite
  1. Tez No: 16785
  2. Yazar: HADİ A EL AKRAMİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRETTİN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
öz“KÜNOPTİLOLİT”İLE KOLONDA AMONYUM İYON-DEĞİŞİMİ ÇALIŞMALARI EL AKRAMI, Hadi Abdulkarim Yüksek Lisans Tezi, Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Hayrettin YÜCEL Aralık 1991, 90 Sayfa Evsel veya endüstriyel kökenli atık sular çoğunlukla onlarca ppm amonyak azotu içerir. Bu atık suları kullanmadan veya akarsu gibi akıcı sulara atmadan önce, amonyak derişimlerinin azaltılması istenir. Önerilen veya denenen çeşitli yöntemler arasında, seçimselliği ve düşük maliyeti nedeniyle seçici iyon değiştiricilerle iyon-değişimi alternatif bir çözümdür. Amonyağın kolonda etkin olarak tutulabilmesi için gerekli koşulların belirlenmesi amacıyla yerel bir“klinoptilolit”zeolitinin performansı incelendi“Klinoptilolit”zeolitinin atık suyun kimyasal bileşimine, akış hızına ve iyon-değiştiricinin tanecik boyutuna bağlı olarak salıverme eğrileri çıkarıldı. Belirlenen optimum iyon-değişimi koşulları şunlardır: tanecik boyutu 30/50 meş, yükleme akım hızı 30 -v-yatak hacmi/saat. Bu optimum durumlarda, salıverme kapasitesi, 23- 178 mg/1 aralığında çıkış NH4+ iyon değişimine bağımlı olarak, 0.085'ten 0.891 meq/ml arasında değişmektedir. Anahtar Kelimeler : lyon-değişimi, Klinoptilolit Zeoliti, Amonyum İyonu, Atık Su. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 603.03.02 -VI"
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COLUMN STUDIES OF AMMONIUM ION EXCHANGE ON CLINOPTILOLITE EL AKRAMI, Hadi Abdulkarim M.S. In Chemical Engineering Supervisor : Prof.Dr.Hayrettin YÜCEL December, 1991, 90 pages The wastewaters, either of industrial or domestic origin, normally contain several tens ppm of ammonia - nitrogen. In general, it is desirable to reduce the ammonia concentration in wastewaters before discharging them into rivers, etc. or before reuse. Among the various methods proposed and tested, ion-exchange using a selective ion exchanger, is an alternative solution which has several advantages such as good selectivity and low cost over other available methods. The performance of a local clinoptilolite zeolite has been investigated with the objective of determining the conditions under which local clinoptilolite can be used most effectively in a column for ammonia removal. Ammonium breakthrough curves on the clinoptilolite zeolite as functions of feed composition; particle size, flow rate and ?m-accompanying cation concentration, are determined. The optimal ion exchange conditions found are as follows: 30/50mesh in particle size and about 30 BV/h loading flowrate. Under different conditions breakthrough capacity varied from 0.085 to 0.891 meq/ml depending on the influent NH4+ ion concentration in the range of 23-178 mg/1. Key Words : Ion Exchange, Clinoptilolite Zeolite, Ammonium ion, Waste Water. Science Code: 603.03.02.TV-