İlköğretim fen bilgisi dersinde duyu organları konusunun kubaşık öğrenme yöntemi ile öğretiminin öğrenci başarısına ve hatırlama düzeyine etkisinin belirlenmesi
The determination of the effects of teaching sense organs trough cooperative learning model in science course on students' success and recalling process
  1. Tez No: 167864
  2. Yazar: BUKET BALLIEL TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SÜLÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim Fen Bilgisi dersinde 6. sınıfta yer alan“Duyu Organları”konusunun kubaşık öğrenme yöntemi ile anlatılmasının öğrenci başarısına ve hatırlama düzeyine etkisinin olup olmadığını saptamaktır. Araştırma 2003-2004 öğretim yılında Muğla ili Kavaklıdere ilçesi ilköğretim okullarında yapılmıştır. Araştırmaya ö.sınıfta bulunan 160 öğrenci katılmıştır, Öntest-sontest kontrol grup tasarımı kullanılmıştır. Kontrol grubunda yer alan 80 öğrenciye geleneksel yöntemle, deney grubunda yer alan 80 öğrenciye ise kubaşık öğrenme yöntemi kullanılarak ders anlatılmıştır. Araştırmada verilerin değerlendirilmesi, bilgisayar ortamında SPSS/PC 11.0 istatistik paket programı kullanılarak“t”testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANÖVA) uygulanarak yapılmıştır. Sonuçlar 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, kubaşık öğrenme yönteminin kullanıldığı gruplarda öğrencilerin akademik başarılan ve hatırlama düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür.vn Anahtar Kelimeler : Kubaşık Öğrenme, Fen Öğretimi, Akademik Basan. İkili Denetim Tekniği, Proje Çalışmaları, Deneyler Sayfa adedi : 96 Tez yöneticisi : Yrd. Doc. Dr. Yusuf SÜLÜN
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine whether teaching sense organs trough cooperative learning model to the 6th grade students of Primary Education in Science Course had any effects on students' success and recalling processes. This research was carried out in Kavaklıdere Primary School of Mttpa province. The participants were 160 students from the 6th graders. Pre-test, post-test control group design was applical in the research. 80 students in the control group were taught with traditional teaching method and the rest were taught using cooperative learning model.“t”test and one-way varience analysis (ANOVA) were appied to the data obtained by using SPSS/ PC 11 statutical packet program. The results were evaluated of 0.05 significance level. As a result of the research, it was observed that the academical achievements and the recalling process of the students in the groups in whichIX cooperative learning strateges were used were higher than thosls of the students in the groups in which traditional method was used. Key Words : Cooperative Learning, Science Teaching, Acedemical Success,Binary Control Technic,Project Works, Experiment Page number : 96 Adviser : Yrd. öoc. Dr. Yusuf SÜLÜK