Sularda 1,2-dikloroetan, 1,1,2-trikloroetan ve 1,1,2,2-tetrakloroetan bileşiklerinin elektron tutucu dedektör kullanarak gaz kromatografisi ile varlıklarının araştırılması
- Tez No: 167875
- Danışmanlar: PROF.DR. ULVİYE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET İçme sularının klorlanması sırasında oluşan ve toplum sağ lığını etkilediği için çevre kirletici olarak bilinen klorluhidrokarbon (KHK) bileşiklerinden seçilen örnek üç madde, 1,2-Dikloroetan (1,2-DiClE), 1, 1,2-Trikloroetan( 1.1.2 TriClE) ve 1, 1,2,2-Tetrakloroetan ( 1,1,2,2 -TetCl E) bu çalışmada ince lenerek bu KHK bileşiklerinin Gaz-Sıvı Kromatografisiyle (GSK) analizleri için en uygun koşullar belirlendi. Elektron Tutucu Dedektör (ETD)'ün çalışılan KHK'lara ilgisi incelen di ve bağımsız dedektör parametreleri belirlenerek tartışıldı. Ayrıca içme sularında eser KHK analizinde kullanılan yöntem lerden biri olan hızlı Sıvı-Sıvı Özütleme (SSÖ) yöntemi için gerekli bazı değişiklikler yapılarak uygulanmaya kondu. Gaz- Sıvı Kromatograf isi /Elektron Tutucu Dedektör (GSK/ETD) sis temi ve SSÖ yöntemi kullanarak 1,2-DiClE, 1,1,2-TriClE ve 1,1,2,2 -TetClE bileşikleri değişik kaynaklardan alınan su örnekle rinde arandı. Analitik sistemin genel değerlendirilmesi yapılarak uygunluk derecesi,diğer yöntemlere üstünlüğü ve ek siklikleri alınan sonuçlarla karşılaştırmalı olarak tartışıldı. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The three of the sample compounds; 1,2-Dichloroethane (1,2- DİC1E), 1,1,2-Trichloroethane ( 1, 1,2-TriCl E) and 1,1,2,2 - Tetrachloroethane ( 1, 1,2,2-TetCl E) choosen as chlorinated hydrocarbon (CHC) pollutans f ormed especially during chlorination of potable water were studied and the optimum conditions for the analysis of these CHC compounds by Gas-Liquid Chromatography (GLC) were determined. Specificity of electron capture dedector (ECD) for CHC compounds was examined. In addition to this, the liquid - liquid extraction! LLE) procedure used for the analysis of CHC compounds in potable water was carried out with some necessary changes. By using GLC/ECD system and LLE procedure, the three compounds; 1,2-DiClE, 1,1,2-TriClE and 1, 1,2,2-TetCl E were sought in several water samples taken from different areas. The whole analytical system was criticized. The convenience, superiority and shortcomings of the analytical system and the method were discussed by comparing with the results of the studies obtained by other researchers. VI i