Motorways and interchanges on them: A case study about the cost comparison of cloverleaf and cloverleaf with collector/distributor
  1. Tez No: 16789
  2. Yazar: FATİH EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. CUMHUR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET OTOYOLLAR VE ÜSTLER İNDEKİ KAVŞAKLAR : YONCA YAPRAĞI VE TOPLAYICI/DAGITICILI YONCA YAPRAĞI KAVŞAKLARININ ÖRNEK ÇALIŞMA İLE MALİYETLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI EMIROGLU, Fatih Yüksek Lisans Tezi, inşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Dr.Cumhur AYDIN Eylül 1991, 78 Sayfa Bu çalışmanın amaçları, otoyolların ve üstlerindeki kavşakların proje esaslarını ana hatlarıyla ortaya çıkarmak ve çokça kullanılan iki kavşak, tipinin karşılaştırılması. Bunlar yonca yaprağı ve toplayıcı/dağıtıcılı yonca yaprağı tipleridir. Karşılaştırma kavşakların aşağıda belirtilen noktaları üzerindeki maliyet -farkları düşünülerek gerçekleştirilmiştir. Kapasite, geometri, ekonomi ve isletme zaman gecikme de dahil edilerek alınmıştır. Rampaları da içeren geometrik yerleşimin ana elemanlarını ve otoyolun proje esaslarını ortaya çıkarmak için kapasite analizleri yapılmıştır. Kavşakların değişik hizmet seviyelerine göre oturtulmasında proje standartlarıyla birlikte çıkış standartları da kullanılmıştır. Kavşakların yerleşim özellikleri geometrik elemanlarını ortaya çıkarmıştır. Bunun yanında geometrik elemanların ölçüleri ekonomik karşılaştırma için bir veri olarak kullanılmıştır, iki kavşak tipi için değişik hizmet seviyelerine göre değişik arazi fiyatları için, sanat yapıları, toprak işleri, kaplama ve gecikme maliyetleri hesaplanmıştır. Sonuçlar grafiklerle de desteklenmiştir, IIIbazı grafiklerde toplam maliyete gecikme maliyeti dahildir bazılarında ise değildir. Anahtar kelimeler : Otoyol, Kavşak, Yonca Yaprağı, Toplayıcı/Dağıtıcılı Yonca Yaprağı. Bilim Kodu : 624.04.01 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MOTORWAYS AND INTERCHANGES ON THEM : A CASE STUDY ABOUT THE COST COMPARISON OF CLOVERLEAF AND CLOVERLEAF WITH COLLECTOR/DISTRIBUTOR EMIROGLU, Fatih M.S. in Civil Eng. Supervisor: Dr. Cumhur AYDIN September 1991, 78 pages The objectives of this study are to outline the design elements o-f the motorways and the interchanges on them and make a comparison of the two widely used interchange types. These are Cloverlea-f with Collector/Distributor and Cloverleaf. The comparison has been achieved by considering the cost differences on the following items of the interchanges: capacity, geometry, economy and operational including the consideration of time delay. Capacity analyses are executed in order to clarify the key elements for setting out the geometry including the ramps and motorway's design standards. The design standards are used to layout the interchanges according to different levels of service besides the exit standards. Geometry ele ments measures were created from interchanges layout figu res. On the other hand geometry elements' measurements are used as the inputs of the economical comparison. Structure, earthwork, pavement, time delay costs are calculated for the two types of interchanges for the ranges of levels of service with the consideration of various land cost. Theresults are supported with the graphs, some showing the total cost with time delay cost, some without time delay cost. Key words : Motorway, Interchange, Clover leaf, Cloverlea-F with Collector/Distributor. Science Code : 624.04.01 H