Tayf yayma teknikleri ve zamandaşlamalarının sağlanması
  1. Tez No: 16795
  2. Yazar: UFUK DOĞBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
C3ZET Tayf yayma teknikleri ve dizgeleri, bu işaretlerin demodülasyonlarının önlenmesi ya da girişimden korunması amacıyla oluşturulmuştur. Bu çalışmanın asıl konusu zamandaşlamanın nasıl elde edileceği ve bir kez elde edildikten sonra nasıl korunacağıdır. Bir amacı da, gürültü ve girişim koşullarında sürekli işaretler için geniş band genişliği üzerinde çalışan iyileştirilmiş bir gecikme yöntemi oluşturmaktı r. Bu çalışmada, tayf yayma tekniklerinin karşılaştırmalı bir değerlendirmesi yapılmaktadır, ilişkili iki dalga arasındaki gecikmeyi ölçmek için istatiksel olarak en iyi olan bir gecikme kilitlemeli ayırdedici tanımlanmaktadır. Temel çalışma kuramı ve evre kilitlemeli Ffi ayırdedici ile karşılaştırması yapılmaktadır. Zamandaşlama hatalarının dağılımını bulmak için, bilgisayar üzerinde bir zamandaşlama devresi benzeşimi yapılmıştır. -v-
Özet (Çeviri)
SUMARY Spread spectrum techniques and spread spectrum systems have come to protect their signals -From dedection, demodulation, and/ or interference. The -Fundamental subject o-F the study is to be how synchronization is to be achieved and once it is achieved, how it is to be maintained. A purpose of the study is also to present an improved delay estimation technique which operates wide-bandwidth, continuous signals in the presence of interfering noise. In this study, a comparative evolution of spread spectrum systems is given. The delay-lock discriminator described is a statistically optimum device for the measurement of the delay between two coralated waveforms. The basic theory of operation is presented, and a comparison is made with the phase-lock FIİ discriminator. A synchronization system is simulated on a digital computer in order to find the distribution of synchronization error. -vi-