Ekstrüzyon presleri iç gömleğinde gerilme dağılımı
- Tez No: 16796
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN BIYIKLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada ekstüzyon pres iç gömleklerindeki gerilmeler analitik ve sayısal olarak incelendi. Öncelikle Ekstrüzyon işleminin ana hatları verilerek ekstrüzyon işleminin özellikleri ve aşamaları anlatıldı.Daha sonra ekstrüzyon iç gömleklerinde oluşan gerilmeler elastisite bağıntıları ile analitik olarak sonsuz uzun boru kabulü ile çözüldü.Sadece iç basınç etkisinde kalan iç gömlekteki gerilmeler aynı zamanda sonlu elemanlar yönteminde SAP4MN paket programı ile çözülerek elastisite bağıntıları ile yapılan çözüm ile karşılaştırıldı. Ayrıca iç gömlek üzerinde etkili olan dış sıcaklık, dış basınç ve iç gömlek et kalınlığının gerilme dağılımı üzerindeki etkileri SAP4MN paket programı ile belirlenmiştir. Son olarak ta iç gömlek üzerinde etki eden dış yükler yani iç ve dış sıcaklık, iç ve dış basınç, eksenel sürtünme kuvveti etkisi ile oluşan gerilmeler, ıstampa iç gömlek içerisinde iken belirli bir anda tesbit edilmiştir. Yapılan bu çalışmalar sonunda üretimi gerçekleştirilen M.K.E. Çelik Çekme Boru Fabrikası yetkililerine çalışma şartları üzerinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the stress distributions in the inner liner of the extrusion pres have been investigated by using analytical and nümerical methods in the begining of the thesis, generaly information abaut extrusion proses and its phases have been defined. Then, the stresses arise in the inner liner of the extrusion pres subjected working loads have been obained by employing the classical elasticity theory. While developing the stress equations of the inner liner, it is assumed that the liner is like an infinite pipe.In addition to that, the stress analysis, considering only the inner pressure, has been carried out by operating a Finite Element Method called computer program of SAP4MN, and the result obtained from both methoda were compared.And the effects of the other effective loads the outer temperature and pressure to the stress distributions thougt the thickness have been investigated by operating the FEM program SAP4MN. The total stress distributions through the thickness of liner subjected all the effective loads have been obtained as the liner is in the working condition. The implications of the work in terms of reliability were discussed and recommendations were made. Finally, the author wishes to thank all the authorized officers of Makina Kimya Endüstrisi Kurumu who provided continious support during this studying.