Çerçeveli, perdeli-çerçeveli ve kirişsiz perdeli sistemlerde kat kesme kuvveti dağılımının araştırılması
The analyses of distribution of total shear forces at the storey levels for frame systems, frame-shearwall systems and shearwall systems without beams
- Tez No: 167961
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler : Deprem, çerçeveli sistemler, perdeli çerçeveli sistemler, kirişsiz perdeli sistemler, yapı analizi, yapı davranışı, kat kesme kuvveti. Bu çalışmada; deprem etkisi altındaki konut ve işyeri türündeki 4, 5 ve 8 katlı çerçeveli, perdeli - çerçeveli ve kirişsiz perdeli 24 tip yapı üzerinde, düşey taşıyıcı elemanların toplam enkesit alanları sabit tutularak, depremde meydana gelen kat kesme kuvvetinin, düşey taşıyıcı elemanlar arsındaki dağılımları ve davranışları araştırılmıştır. Birinci bölümde; Problemin tanımı yapılmış, ilgili çalışmalar hakkında kısa bilgiler verildikten sonra çalışmanın amacı ve kapsamı belirtilmiştir. İkinci bölümde; betonarme taşıyıcı sistemler ile ilgili bilgiler verilmiş, bir sistemin çerçeveli, perdeli, perdeli çerçeveli olması hallerinde yükleri taşıma biçimleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise sistemin kendi ağırlığı ile birlikte bu sisteme etkiyecek yanal yükler altındaki davranışı incelenmiş, konuyla ilgili olarak yanal etki allında sistemdeki perdenin davranışı ve perde ile çerçevelerin etkileşimi belirtilmiştir. Dördüncü bölümde ele alman yapıların analizinde kullanılacak veriler elde edilmiştir. Bu amaçla öncelikle döşeme kalınlığı tespit edilip döşeme ağırlıkları, daha sonra kiriş, perde ve kolonların ağırlıkları hesaplanarak yapıların kat ve bina ağırlıkları deprem yönetmeliği kurallarına uygun olarak bulunmuştur. Beşinci bölümde bina ağırlıkları tespit edilen bu yapılarda deprem etkisi altoda oluşacak yatay yüklerin hesabında Eylül 1997 deprem yönetmeliğine uyularak“ÎDE YAPI”nın hazırladığı en son versiyon olan“ide CAD 5.0”bilgisayar programı kullanılmıştır. Altıncı bölümde yapılar, bu bilgisayar programı yardımıyla analiz edildikten sonra; katlara etkiyen toplam kesme kuvveti, kattaki perdelerin aldığı toplam kesme kuvveti, kattaki kolonların aldığı toplam kesme kuvveti değerleri elde edilmiş ve bu sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur. XVİ
Özet (Çeviri)
THE ANALYSES OF DISTRIBUTION OF TOTAL SHEAR FORCES AT THE STOREY LEVELS FOR FRAME SYSTEMS, FRAME - SHEARWALL SYSTEMS AND SHEARWALL SYSTEMS WITHOUT BEAMS SUMMARY Keywords : Earthquake, frame systems, frame-shearwall systems, shearwall systems without beams, structural analyses, structural behaviour, storey shear force. With this study, shear foce changing at shearwalls and columns at 24 different building types, that at each building storeys are 4, 5, 8 under earthquake loads has been reasearched. First Section : Problem description, concerned studies and scope and aim has been given. Second Section : General knowledge about reinforced - concrete systems has been given, and what benefits could be gained if systems are consisted as frame, shearwall or shearwall-frame systems, as well as, load carrying types has been explained. Third Section : The structural behaviour is researched under lateral loads, plus self weight of structure, relevent with this topic, also interaction between shearwall and frame and behaviour of shearwalls in system under lateral forces has been given. Fourth Section : The datas about structures has been gathered. First, floor thickness, according to the codes, has been determined and then columns' and shearwalls' weights has been calculated, after this, storey and building self weights has been found ; Fifth Section : At buildings, where building weights has been found, the lateral loads that will emerge under seismic loads has found with ' ÎDE YAPI 5.0 ' software program. All of equations, that are used to find loads and seismic forces, are aptly used from Turkish Codes. Sixth Section : After the analyse with computer program, the values of total shear forces at the storey levels, total shearwalls shear forces at the storey levels and columns shear forces at the storey levels are found, finally, results has been inspected and proposals has been made about it. xvu