Ortak eksenli borular arasındaki halkasal bölgede ısı transferi
Heat tranfer on concentric circular tube annulus
- Tez No: 168075
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKERİYA ALTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET İç akış, ısı transfer problemlerinde ve uygulamalarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Akışkanın yüzeyler tarafından sınırlandırıldığı geometriler için yapılan çalışmalar iç akışın konusudur. Boru içindeki akış bu tip akış problemlerinin en basit örneğidir. Üzerinde çalışılan bir başka geometri ise ortak eksenli borulardır. Bu çalışmada ortak eksenli borular arasındaki halkasal bölgede ısı geçişi incelenmiştir. Akışkanın ortak eksenli borular arasında oluşan halkasal bölgeden geçtiği varsayılmış, boru yüzeyleri için sabit ısı akısı ve sabit sıcaklık sınır koşullan kabul edilip gerek içteki gerekse dıştaki boru yüzeylerine ve yüzeylerinden olan taşınımla ısı geçişi, ısı transefer katsayıları hesaplanmıştır. Sayısal çözümleme, çalışılan geometri ve akış özellikleri için yazılan FORTRAN programı ile yapılmış, bulunan değerler konu ile ilgili literatürde bulunan diğer çalışma sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The internal flow is a case which in frequently observed in heat transfer problems and applications. Flow in a pipe is a simple example of this kind flow problem. An other geometry which is worked on is circular annular tube. Heat transfer in circular tube annulus is investigated in this thesis. Fluid flow in developing annular tube with constant heat flux and temperature boundary conditions are considered. Heat transfer through Nusselt number is analysided. FORTRAN program is written and used for in the numerical analysis of this problem. Results are compared with previous investigations abut this subject.