Çok ölçütlü bir karar problemi olan tayin yeri seçiminde analitik serim süreci kullanımı
Personel assigment as a multicriteria decision making problem and using analytic network process on the solution
  1. Tez No: 168074
  2. Yazar: ORÇUN SAYIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜJGAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Son yıllarda niteliksel etkenleri de güvenilir bir şekilde göz önünde bulundurarak karara etkilerinin değerlendirmeye alınabildiği bir yöntem olarak kullanılan ve hiyerarşik temele dayalı olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) geliştirilerek, Analitik Serim Süreci (ASS) adı verilen yeni bir yöntem kullanıma sunulmuştur. Problemleri bir serim yapısı şeklinde ifade ederek, hiyerarşilere bağımlı kalmaksızın, ölçütlerin birbirleri arasındaki etkileşimlerin ve geri bildirimlerin de sistematik bir şekilde ele alınabilmesini mümkün kılan bir matematiksel kuram olan ASS yöntemi, yapısında yer alan fayda, fırsat, maliyet ve risk analizleri ile seçeneklerin bugün ve gelecek değerlendirmelerinin de yapılmasını sağlamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, tayin formu doldurma aşamasında tayin olmayı istediği yerleri sıralarken bir karar sürecinden geçmektedir. Verecekleri karar, gerek kendi, gerekse ailelerinin geleceklerinde önemli rol oynamaktadır. Pek çok ölçütün birbirleriyle etkileşim halinde olması nedeniyle, sistematik bir değerlendirmeye ihtiyaç vardır. Bu problem, ASS yaklaşımı ile çözülmüştür. Sadece TSK personeli değil başka çok sayıda kurum çalışanları da benzer karar problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle çalışmanın benzer problemlerin çözümüne de ışık tutacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In recent years, Analytic Hierarchy Process (AHP) which considers the influences of qualitative criteria on the decisions, has been developed and presented as a new method called Analytic Network Process (ANP). ANP which describes the problem in a network structure supposing each criterion is independent and considers dependence and feedback between criteria systematically in a scientific way, provides present and future evaluations with making use of benefit, opportunity, cost and risk analysis. During the process of filling assignment forms, the personnel of Turkish Armed Forces (TAF) have been experiencing a decision process to choose the place to go. The decision they would make does not only affect them but also their families. Since there are a lot of mutually dependent criteria a systematic evaluation is needed. This problem has been solved with ANP approach. Not only TAF personnel but also many other organizations face with similar decision problems. For this reason, it is expected that this thesis would lead to solve a number of similar problems. Key words; Multicriteria Decision Making Analytic Hierarchy Process Analytic Network Process Qualitative Criterion