CC-trigonometri üzerine
On the CC-trigonometry
- Tez No: 168084
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNEVVER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET [1] ve [2] de Taksi trigonometri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Taksi geometri gibi, Öklidyen olmayan bir geometri modeli olan Çin Dama Geometrisi için de benzer bir çalışmanın ilginç olabileceği düşüncesiyle bu tez hazırlanmıştır. Analitik düzlemde X = (xı,yı) veY = (#2,2/2) noktalan arasındaki çin dama uzaklık fonksiyonu dc(X, Y) = max {\xx - x2\, \yı - y2|} + (V^ - l)min {\xı - x2\, \yı - y2\} şeklinde tanımlanmıştır ve bu fonksiyonunun bir metrik olduğu [3] gösterilmiştir. Bu çalışmada sinc, cosc, tanc, catc, çin dama trigonometrik fonksiyonları tanımlanmıştır, indirgeme formülleri ile toplam ve fark formülleri belir lenmiştir. Oklid-Taksi-ve Çin dama trigonometrik fonksiyonlarının grafikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In [1] and [2] the Taxi Trigonometry has been studied detailed. As Taxi Geometry, Chinese checker Geometry is a model of non-Euclidean Geometry. Therefore we worry about that it will be interesting to make a similar study in Chinese checker Geometry. The Chinese checkers distance function between the points X = (xi,yi) and Y = (x2, y2) ha the analytical plane is denned as dc(X, Y) = max {\xx - x2\, \yi - y2\} + (V2 - l)min {\xx - x2\, \yi - y2\} and it is shown in [3] that this function is a metric. In this thesis the Chinese checkers trigonometric functions sine, cosc, tane, cotc are defined. Addition, subtraction and reduction formulas are determined. Graphs of Euclid-Taxi- and Chinese checker trigonometric functions are comparade.