Ortaöğretim kurumlarında öğretmenlerin karşılaştıkları disiplin sorunları ve başetme yolları
Disciplinary problems, teachers facing at secondary education instutions and handling them
- Tez No: 217566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN AYCİBİN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bireylerin uyumlu ve sağlıklı bir biçimde gelişmelerinde yaşamlarının ilk yıllarında başlayan eğitim, öğretim ve disiplin kavramları ve uygulamaları önemli birer konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğretim hizmetlerinin önemli bir sürecinde orta dereceli okullar hizmet vermektedir. Orta dereceli okullar, öğrencileri hem mesleğe hem de yüksek öğrenime hazırlayan Eğitim ve Öğretim kurumlarıdır. Bu aşamada ortaöğretim kurumları, bireylerin uyumlu bir kişi olarak topluma kazandırılmasında önemli rol oynamaktadır.Eğitim bir sistem olarak ele alındığında en temel öğeleri öğretmen, öğrenci ve öğrenmedir. Okulda gençlerin uyumlu bireyler olarak gelişmelerini sağlamada ve okul ve sınıf ortamında belirlenmiş olan kural ve davranış biçimlerine uyulmasını sağlamada izlenen yaklaşım ise disiplin uygulamaları olmaktadır.Öğretmenler ise sahip olduğu kişisel ve mesleki özellikleri ile bağlantılı olarak farklı disiplin anlayışlarına sahip olabilmektedirler. Norm dışı davranışlar gösteren ve sınıf içerisinde uygun olmayan davranışlarda bulunan öğrenciye karşı sınıf öğretmeninin nasıl bir tutum geliştirdiği ve ne tür bir disiplin anlayışı ile yaklaştığı, öğretmenlerin sahip olduğu kişisel faktörlere göre farklılıklar gösterebilmektedir.Bu bağlamda çalışmanın konusu ?Orta öğretim kurumlarında öğretmenlerin karşılaştıkları disiplin sorunları ve baş etme yolları? dır. Bu konu ışığında çalışmanın amacı, orta öğretim kurumlarında eğitim ve disiplin anlayışını irdelemek, sınıf içinde disiplin kavramını çeşitli yönleri ile incelemek, farklı disiplin anlayışlarını kuramsal çerçeve ile ele almak ve öğretmenlerin karşılaştıkları disiplin sorunlarına karşı gösterdikleri tutum ve yaklaşımların neler olduğunu yapılan araştırma ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The individuals learn the education and discipline concepts at the beginning of their educational life and these concepts have crucial importance in individuals? life long education and personal maturity. The secondary schools have an important place within the educational system and these schools prepare the students for specific occupations and high level education periods. In this respect, the secondary schools play an important role to enhance the students to be responsive and harmonized in the community.When the education system is examined with a system approach, it is seen that the fundamental elements are the teacher, student, and learning. In such a system, the approach used for enhancing the students to be coherent and to enhance them to obey the rules and behavior patterns is the discipline implementations and enforcements.This study is made up of tree parts, including the conceptual framework for education and discipline concepts, the discipline concept in secondary school institutions, and a research methodology consisting the identification of the procedures and the sample and the evaluation of the research findings. In the conclusion part, general evaluations were made and suggestions for the relevant subject were tried to be presented.