Fenil tiyazollerin semiempirik metodlarla hitrolama kinetiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 168113
  2. Yazar: YAVUZ SELİM AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bazı fenil tiyazollerin özellikleri semi-ampirik metodlarla teorik olarak hesaplanmış ve literatürlerdeki deneysel verilerle olası paralellik araştırılmıştır. Hesaplanan Aktifleşme Enerjisi, Oluşum Isısı, Entaîpi, Entropi ve Serbest Enerji değerlerinden faydalanılarak bazı fenil tiyazollerin nitrolanma reaksiyonlarının k hız sabitleri ve HUMO ve LUMO enerjilerinden faydalanarak nötral moleküllerin nükleofilikleri saptanmış ve bu değerlerle deneysel veriler arasındaki uyum araştırılmıştır. Aktifleşme Enerjisi kullanılarak yapılan hesaplamaların deneysel nitrolanma reaksiyon hız sabitleri (k) ile paralellik gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work physicochemical properties of phenyl thiazole derivatives were computed using semi empirical methods and the obtained results were evaluated by searching correlation with the experimentally obtained properties. Using the obtained changes in heat of formations, Hf energies, activation energies,Ea, entropies,S, and free energies, G, the reaction rates were calculated. The obtained reaction rate constant,k, were compared with the known experimental reaction rate constant, to search a correlation.