Trakya yöresi bağcılığının mekanizasyon düzeyi, sorunları ve mekanizasyon girdisinin optimum kullanımı üzerine araştırma
Research on the level of vineyard mechanization, problems and optimum usage of mechanization inpust in Trakya region
  1. Tez No: 168143
  2. Yazar: MEHMET RECAİ DURGUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
II ÖZET Bağcılık çalışmaları yoğun işgücü girdisi gerektiren ve tüm üretim mevsimi boyunca uğraş gerektiren çalışmalardır. Bu çalışmada, Trakya Yöresinde yöreyi bağcılık bakımından temsil eden Tekirdağ, Edime ve Kırklareli illerinde bağcılık yapan işletmelerden, arazi varlığı, traktör varlığı, alet ve makine varlığı, halen kullandığı mekanizasyon yöntemi vb. veriler toplanmış ve Trakya Yöresindeki bağcılık işletmelerindeki mekanizasyon durumunun ortaya konulmasına çalışılmıştır. Ayrıca Trakya Yöresi bağcılık işletmelerinin üretim aşamalarının da kullanmış oldukları mekanizasyon araçlarının optimum büyüklükleri ve gerekli olan optimum güç düzeyi belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda birim alana düşen traktör gücü 45,23 BG/ha olarak bulunmuştur. Mekanizasyon düzeyinin bir göstergesi olarak kabul edilen bu değer Türkiye ortalamasının (1,66 BG/ha) çok üstündedir. Yörede işletme başına 4,1 adet ve traktör başına 5,02 adet tarım alet makinası düşmektedir. Optimum traktör kuyruk mili gücü 1,2,5,10,30,50 ha işletme büyüklükleri için sırasıyla 4,5,8,12,21,27 kW olarak bulunmuştur. Optimum makine genişlikleri birim alan için yılda 500 saat traktör çalışma süresi için 0,5 - 0,9 m arasında bulunmuştur. Trakya Yöresinde bağ alanlarındaki mekanik güç kullanımı toprak işleme, ilaçlama ve taşıma dışında yok denecek kadar azdır. Buna neden olarak bağların agro-teknik isteklere uygun kurulmayışı gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Since vineyard is not short-term agricultural production, it is needed intensive labors in all production seasons. This research is carried out in Trakya Region (Provinces of Edirne, Kırklareli and Tekirdağ). Data were collected from vineyard enterprises which are represented for Trakya Region. By using the data such as land using, tractor and its equipments, applications methods and their managing parameters, the level of vineyard mechanization was determined. Besides, optimum pto power and optimum working width of machines which were used in tillage and sprayers applications were also calculated in this research. As a result of the experiment; some parameters of the mechanization level were found as 45.23 HP/ha, 4.1 equipment unit/ enterprise and 5.02 equipment unit/enterprise. Optimum pto power were calculated as 4, 5, 8, 12, 21, and 27 Kw according to land of 1, 2, 5, 10, 30 and 50 ha respectively..Optimum machinery width was found between 0.5 and 0.9 meters for 500 h/year tractor usage. Because of inappropriate plantation for agro-technique needed, mechanic energy usage for the most applications except tillage and sprayers was found to be insufficient for Trakya Region.