Gıda sanayi işletmelerinde motivasyon araçlarının iş gören ve işletme verimliliğine olan etkileri
The effectiveness of motivation tools on the productivity level of the workers and in the enterprises in apro-food industry
  1. Tez No: 168145
  2. Yazar: BURCU BAŞAK KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Gıda Sanayi İşletmelerinde Motivasyon Araçlarının İş Gören ve İşletme Verimliliğine Olan Etkileri Burcu Başak KOÇ T. Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Hasan GÜNGÖR 2005, Sayfa 141 Jüri: Doç. Dr. Hasan GÜNGÖR Yrd. Doç. Dr. Recep ERBAY Yrd. Doç. Dr. Süreyya ALTINTAŞ Bir işletmede verimliliği arttırmak ancak iyi bir yönetimle mümkündür. Verimliliği artırmak ve devamlılığım sağlamak verimlilik yönetiminin temel amacıdır. Verimlilik artırma süreçlerinde çalışanların değişikliklere tam adaptasyonlarının sağlanması için iki temel araçtan yararlanılmaktadır. Bunlar güdüsel ve teknik araçlar olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmada, verimlilik ve motivasyon arasındaki ilişki ve etkileşim başlıca gıda sanayi kuruluşları (5 adet) uygulamaları bakımından analiz edilmiş, gerekli görülen bazı önerilere yer verilmiştir. Araştırmada kullanılan materyal gıda sanayi firma yöneticileri ile yapılan yüz yüze görüşmeler yoluyla doldurulan anket formlarından elde edilmiştir. Veriler gayeli örnekleme yöntemiyle seçilen beş gıda sanayi kuruluşunu kapsamakta olup, sırasıyla un, süt, konserve, bitkisel yağ ve un mamulleri sanayileridir.Araştırma sonuçlarına göre, başlıca bulgular aşağıda sıralanmıştır:. İş güvenliği (iş garantisi/devamlılık). Sosyal güvenlik. Sektör standartlarına göre tatmin edici gelir düzeyi. Firmanın uzun dönemde varlığım sürdürebilme kabiliyeti. İş yaşamı dışında özel yaşam ve aileye yeterli zaman ayırabilme Diğer faktörler de önemli olmakla birlikte göreceli olarak beklenti düzeyi daha düşük bulunmuştur. Bununla beraber, tüm kuruluşlarda beklentilere karşılık elde edilen tatmin düzeyi dikkat çekici oranda düşük bulunmuştur. Çalışanlarına ilişkin işletme yöneticilerinin genellikle uyguladıkları motivasyon yöntemlerinin etkili ye tatmin edici düzeyde olduğunu belirtmelerine karşın, araştırma sonuçlan bu öngörüleri doğrular nitelikte veya düzeyde bulunmamıştır. Daha yüksek bir verim düzeyine ulaşabilmek için, araştırma kapsamına alman gıda sanayi yöneticilerine önerilebilecek tavsiyeler arasında yüksek düzeyde teknoloji yatırımları yanı sıra, çalışanların memnuniyetini ölçebilecek bilimsel anlamda ve sık aralıklarla uygulanacak motivasyon araştırmaları yapmalarıdır. Belki de olası ön yargılardan arınabilmek için uygulanabilecek en iyi yöntem, bu araştırmaların bağımsız özel danışmanlık kuruluşlarına yaptırmalarıdır. ANAHTAR KELİMELER: Verimlilik, Motivasyon (Güdüleme), Gıda Sanayi, İnsan Kaynaklan Yönetimi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mater of Thesis“The Effectiveness of Motivation Tools on The Productivity Level of The Workers and in The Enterprises in Apro-Food Industry ”Burcu Başak KOÇ Trakya University Graudate School of Natural and Applied Sciences Supervisor Assoc. Proif. Dr. Hasan GÜNGÖR 2005, Pages 141 Jury: Assoc. Proif. Dr. Hasan GÜNGÖR Assoc. Proif. Dr. Recep ERBAY Assoc. Proif. Dr. Süreyya ALTİNTAŞ The increase of productivity unless is possible by using good management tools in a business. Productivity increasing and providing of its sustainability is the main aim of productivity management Throughout the progress in and or development business plans for the future, there are two main tools it could be benefited from which are called as technical and incentive (motivation). In this research, the relationship and effectiveness between productivity and motivation was analyzed in some primary agro-food industries and necessary suggestions were also offered. Data used in the research was obtained by face-to face interviewing using questionnaires which were carried out with managers of the related firms. There were fine five selected using presidencied sampling method which are determined as flour, dairy, conned food, vegetable oil and flour manufacturing industries respectively.According to the results of the research the main findings are as fallows: * Work guarantee and social security * Satisfactory income at least sector standards * Steadiness of the firm along the fer future * The employee usually give importance for having enough time for social events out of business The other motivation tools have lower importance for the employee relatively. However, the rate of satisfying relating with expectations was calculated noticeable at low levels. Although, west of the managers were generally claimed that they have been used effective and satisfied motivation tools for their employee, the research findings were not confirmed their point of view. For higher productivity, it could be suggested for the managers of agro-food industry is to be using increase number of motivation research in their business, besides technical innovation. Maybe the best way of this kind of research, it could be carried out by indepented private organizations. KEY WORDS: Productivity, Motivation, Human Resource Management, Agro-Food Industry.