Otomobil sürücü koltuğu ergonomisine termal konfor etkisinin araştırılması
- Tez No: 168194
- Danışmanlar: PROF.DR. FATİH BABALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Son yıllarda otomobil sürücüleri, otomobilde konfor kavramına giderek daha fazla önem vermektedirler. Sürücüyle doğrudan temas halinde olan otomobil koltukları, otomobil içinde termal konforu geliştirmek için önemli bir role sahiptir. Bu nedenle daha konforlu koltuk üretimi, otomotiv endüstrisi için önemli hale gelmiştir. Sürücülerin termal konforu, ağırlıklı olarak koltuk kılıfıyla ilgilidir. Bu çalışmanın amacı, yol şartlarında otomobil kullanırken, koltuk kılıflarının sürücü üzerindeki termal konfor etkisini belirlemektir. Genele açık trafikte deney yapmak her zaman için zordur, ancak termal konfor belirlemede en gerçekçi yoldur. Sürücüler trafiğe açık yolda, laborauvar koşullarından farklı olarak, kendilerini zorlayacak veya tehlikeye atacak her türlü olayla yüz yüzedirler. Şimdiye kadar yapılmış olan çok çeşitli termal konfor araştırmalarının arasında, genele açık trafikte yapılmış olan çalışma yoktur. Deneylerde kadife, jakar ve mikrof iber olmak üzere, malzemesi %1 00 polyester olan 3 adet koltuk kılıfı kullanılmıştır. 10 denek ile otomobil içi sıcaklığı 25°C ve 30°C olmak üzere, iki ayrı ortam sıcaklığında deneyler yapılmıştır. 1 saat boyunca yapılan deney boyunca, vücut üzerinde 8 noktada deri sıcaklığı ve 2 noktada deri nemi ölçülmüştür. Sürücülere her 5 dakikada bir olmak üzere 15 sorudan oluşan sübjektif değerlendirme sorulan yöneltilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda, deneklerin her iki ortam sıcaklığına göre belirgin bir fark hissetmedikleri belirlenmiştir. Objektif ölçüm sonuçları, mikrofiberden yapılan kılıfın, kadife ve jakar kılıfa göre daha iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Termal konfor, sürücü konforu, yol deneyleri, koltuk kılıfı
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In recent years, drivers become more concerned about te comfort inside a car. Automotive seats, which are in contact with drivers, play an important role in improving the thermal comfort. That" s why the development of more comfortable seats is an important issue in the automotive industry. The thermal comfort of vehicle drivers is strongly related to seat cover materials. The purpose of this study is to determine the influence of different seat cover materials to the thermal comfort of auto seats on the road. Testing on the road is always difficult but they experience to real conditions. Thus, real comfort data can be determined. No published research exists about thermal comfort on road trials. In the experiments, three different 100% polyester seat cover namely, velvet, jacquard and micro fibre fabrics have been used. The tests were carried out at two different temperatures of 25°C and 30°C with 10 drivers. The skin temperature at 8 points and skin wetness at 2 points on human body are measured along 1 hour of driving. Participants were required to complete a questionnaire, which has 15 questions, in every 5 minutes. The participants reported that they feel no great difference in different air temperatures. The objective results show that micro fibre cover material is better than velvet and jacquard. KEYWORDS: Thermal comfort, driving comfort, road trials, seat cover material.