Jakarlı ev tekstilinde ürün geliştirme
  1. Tez No: 168209
  2. Yazar: DİLHAN YILMAZ PARMAKSIZOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN KAVUŞTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Günümüzde, ürün ve firmaların artan rekabetine sahne olan pazarlarda ürünlerini farklılaştırmak için firmaların yeni yöntemler geliştirmesi gerekmektedir. Ürünlerin farklılaştırılmasında, fiyat ve kalitenin yanı sıra ürün geliştirme yeni ve ciddi bir rekabet unsuru olarak önem kazanmaktadır. Bilgisayar destekli tasarım çalışmaları ile de, yeni ürün ve mevcut ürün geliştirme projelerinde, tasarım oluşturma süreleri de kısaltılmaktadır. Bu araştırmada üretimde en yaygın olan Jakarlı Dokuma Ev Tekstillerinde temel özellikler ve beklentilerle ilgili ürün geliştirme parametreleri üzerinde incelemeler yapılmıştır. Jakarlı ürünlerdeki en önemli hususlardan biri olan kumaş tasarımında ise, tasarım ve ürün geliştirme aşamalarını incelemek için, bilgisayar destekli tasarım ve üretim programlan ile örnek çalışmalar yapılmıştır. Tasarım oluşturma ve üretime hazırlama işlemleri gerçekleştirilip ürün simülasyonları oluşturulmuştur. Bu çalışma ile jakarlı dokuma ev tekstillerinde ürün geliştirme ile ilgili bir kaynak oluşturulması amaçlanmıştır. Buna ek olarak istenilen ürünün bilgisayar destekli sistemlerle, kısa sürede ve gerçeğe en yakın sonuçlarla üretilebilmesinin mümkün olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeleri Ürün geliştirme, bilgisayar destekli tasarım, jakarlı ev tekstilleri, dokuma kumaş tasarımı, ürün simülasyonu.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Nowadays, companies must develop new methods in order to differentiate their products in the markets that products and companies are in increasing competition. In addition to the quality and price, product development becomes more important as a new and serious competing factor to obtain differences between products. With computer aided design studies, durations for design formation become shorten in new and existing product development projects. In this research, researches have been made over the parameters concerned with basic properties and expectations in Jacquard Weave Home Textiles that are most common in production. In fabric design, as being one of the most important subject in jacquard products, exemplar studies have been made with computer aided design and manufacturing programs in order to investigate the design and product development stages. Design generation and preparation for production operations with product simulations have been done. With this study, a source about product development in jacquard weave home textiles is proposed. In addition to this, the possibility of manufacturing the desired product realistically in a short time with computer aided systems is seen. Key Wordss Product development, computer aided design, jacquard home textiles, woven fabric design, product simulation.