Antik Dönem (M.Ö. 3500-3000) Malatya desenlerinin baskı ve jakarlı dokumalarla denim kumaşına uygulanması
Application of the Malatya patterns in the antique period (3500-3000 B.C.) to the denim fabric with printing and jacquard weavi̇ng
- Tez No: 470366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÖHRET AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Malatya, Arslantepe Höyüğü, köklü bir geçmişe ve medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir bölgedir ve aynı zamanda ilk şehir devletidir. Hiyerarşinin ve bürokrasinin yapılanma gösterdiği bu bölgede 2000'i aşkın mühür baskısı ve çanak/çömlek gibi yapılar son derece dikkat çekici ve ilham vericidir. Bu araştırma ve uygulamada, yapıların anlaşılması, tanıtımının yapılarak tarihi değer bilincinin oluşturulması amacıyla bölgedeki eserler ve toprak mühürlerin tekstil aracılığıyla yeniden yorumlanması için çalışılmıştır. Toprak mühürler üzerinde sayısız baskı ve mühür resimleri mevcuttur. Öncelikle bu yapıların anlaşılması ve kullanım amaçları incelenmiştir. İncelenen mühürler farklı dokuma ve baskı teknikleri ile denim kumaşına uygulanmıştır. Farklı yıkama teknikleri, baskı ve nakış teknikleri ile mühürler kullanılmıştır. Son aşamada, mühür uygulanmış kumaşlardan dikilen ürünler ve dönemin izlerini taşıyan defile ile pekiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Malatya, Arslantepe mound, is an ancient region with a long history and a home to civilization, and at the same time is the first city state. In this region where the hierarchy and the bureaucracy are structured, more than 2,000 seals and pottery structures are extremely striking and inspiring. In this research and application, it has been tried to interpret the structures and earth seals in the region through textile in order to understand the structures, to make the presentation, to create the historical value consciousness. Numerous prints and stamps are available on earth seals. First of all, the understanding and purpose of these structures have been examined. The seals examined were applied to denim fabric with different weaving and printing techniques. Different washing techniques, printing and embroidery techniques and seals were used. At last stage, the seal is reinforced with products erected from the applied fabrics and a fashion show bearing the traces of the period.