Jakarlı döşmelik kadife kumaşın tasarımdan imalata hazırlanışı ve testleri
Prepearing jacquard upholstery velvet fabric from designing to manufacturing and tests
  1. Tez No: 342397
  2. Yazar: SELEN YILDIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALTAN ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Dokumacılığın tarihi incelendiğinde çok eskilere dayandığını ve hasır örme tekniğinin geliştirilmesiyle başlamıştır. Geniş bir tarihi süreci olan dokumacılığın başlamasıyla iplik üretimi artmış ve bu artışla birlikte evlerde başlayan dokumacılık birçok insanın geçim kaynağı olmuş, bu sayede de teknolojinin gelişmesiyle başlayan sanayileşme tekstilin hızla yayılmasına sebep olmuştur. Geçmişten günümüze kadar görselliğiyle, farklılığıyla, hacimliliği ile kendisinden sıkça söz ettiren kadife kumaşlar Evtekstilin de ön sıralarda yer almıştır. Jakarlı kadife kumaşlar incelendiğinde her biri üretim tekniğine ve desenlendirilmesine göre farklı isimlerde oluşumunu gerçekleştirmiş ve yerini günümüze kadar korumuştur. Teknolojinin ve teknik aşamaların ilerlemesinde ki zincir, firmalar arasında rekabet ve çeşitliliğin artışıyla devam etmiştir. Dünya' da ve Türkiye' de tekstil ürünü olarak bilinen kadife kumaşların üretimini gerçekleştirebilmek için desenin kumaşa aktarılması, kullanılacak olan teknik aşamanın ve üretimini sağlayan jakarlı makinanın çalışma prensibinin iyi bilinmesi her zaman yeniliğin ve farklılığın artmasında ki en önemli etken olmuştur. Bu çalışmada ki en önemli amaç üretimi arttırmanın yanı sıra kullanım alanını da geliştirmektir.Anahtar Kelime: Dokumacılığın Geçmişi, Tekstil Teknolojik Gelişim Süreci, Kadife Kumaşlar.
Özet (Çeviri)
The history of weaving dates back to old times and started with improving the technique of matting. When weaving started, the manufacturing of thread increased so that the weaving started at houses became daily bread of many people. So industrialization started with the development in technology, provided textile to sweep. From past to the future velvet fabric take part in the front row in home textile with visuality, diversity, bulkiness. When jacquard velvet fabrics are examined, we can see each fabrics named different because of its technique of production and patterning and protects its place untill today. The chain of developping technology and technique, continues with the rivalry between firms. In the world and in Turkey, for producing velvet fabrics, which are known as a textile product, to transfer the design to fabric and to know how to work the machine with jacquard which makes producing, have always been th factors for increasing the innovation and diversity. In this work the most important purpose is to develop usage as well as to increase producing.KEY WORDS: The history of weaving, The Technological Development of Textile, Velvet Fabrics.