Beşyıldızlı büyük ölçekli otellerde önbüro departmanında yer alan önkasa ve resepsiyon birimlerinde iş analizi ve iş planlaması
  1. Tez No: 16823
  2. Yazar: ADNAN HASTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, beş yıldızlı büyük ölçekli otellerde önbüroda faaliyet gösteren, önkasa ve resepsiyon birimlerinde iş analizi yapılarak yeni bir iş planlamasının faydalı olacağı, analiz sonuçla rıyla tespit edilmeye çalışılmıştır. Önbüro departmanında faaliyet gösteren bu iki birim için farklı personel istihdam edilmektedir. Ayrı birer birim olarak çalışmanın getirdiği olumsuzluklar tesbit edilmiştir. Ortaya çıkan sorunlar neticesinde, bu iki birimin birleştirilmesinin faydalı olacağı tesbit edilmiştir. Sorunlar; 1- Yönetim, 2- Personel, 3-0tel Müşterileri olmak üzere üç ana başlık altında toplanmıştır. Çalışma alanı olarak seçilen Ankara Hotel Pullman Etap Altmel Oteli' nde, araştırmacı bizzat çalışmış ve olayları yakından gözle miştir. Çalışma sonucu, yeni bir iş planlaması yapılarak fazla istih damın önleneceği, hizmet kalitesinin yükseltilebileceği, tespit edilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study covers a work analysis in the front cashier and reception units, operating in the front office, and attemps to show that a new work plan would be useful, by using the results of that analysis. Different personnel are employed for those two units operating in the front office section. The negative impacts that operating as two different units bring about, are determined. The problems so arise lead to the conclusion that integration of those two units would be benefiting. The problems are grouped under three headings; namely.1- Management, 2- Personnel, 3- Guests. The researcher himself has studied in the Ankara Hotel Pullman Etap Altxnel, chosen as the research site, and closely observed the events. The study has yielded the conclusion that a new work plan would prevent over employment, and enhance the quality of Service. m