Konaklama işletmelerinde hizmet içi eğitim ve iş tatmini ilişkisi: Astana'daki beş ve dört yıldızlı oteller ile ilgili bir uygulama
The relationship between staff trainings and job satisfaction in hotel enterprises: The case study of Astana?s five and four star hotels
- Tez No: 264524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN AKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde, işletmeler arasında artan yoğun rekabet, yeni müşteri kazanma isteği, hizmet kalitesinin yükselmesi gibi nedenlerle konaklama işletmelerinin mevcut pazar yapısını koruyabilmesi ve potansiyel pazardan pay alabilmesi için, insan kaynaklarından etkin bir şekilde yararlanması gerekmektedir. Konaklama işletmeleri, gerek işe yeni başlayanlara, gerekse işini değiştirenlere hizmet içi eğitimi vermektedir. Hizmet içi eğitim işgörenlerin yeniliklere, yeni görevlerine, çalışma ortamlarına uyum sağlamaları için yapılan faaliyetlerdir. Hizmet içi eğitim verilmeden önce eğitim ihtiyacının analiz edilmesi ve buna göre eğitim sürecinin belirlenmesi gerekir. Hizmet içi eğitim sonucunda işletmenin istenilen hedeflere ulaşıp ulaşmadığı değerlendirilmektedir.Bu tez çalışmasının amacı, büyük ölçekli konaklama işletmelerinde hizmet içi eğitim almış işgörenlerin iş tatminin düzeylerini ölçmek, hizmet içi eğitim ile iş tatminin ilişkisini incelemektir.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde: konaklama işletmelerinin tanımı, özellikleri, hizmet içi eğitimin tanımı ve hizmet içi eğitimin süreci hakkında bilgilere yer verilmekte, ikinci bölümde konaklama işletmelerinde iş tatmini. Üçüncü bölümde ise konaklama işletmelerinde hizmet içi eğitim ile iş tatmini ilişkisine yönelik bir araştırmaya yer verilmektedir. Alan araştırılması Kazakistan'ın başkentin Astana'da beş ve dört yıldızlı otel işletmelerinin hizmet içi eğitim almış işgörenleri kapsamaktadır. Alan araştırmasında anket tekniği uygulanmış olup, dağıtılan 200 anketten 164 tanesi geri dönmüş ve bilgisayar destekli analize tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
İn order to preserve the existing structure of market and to steal market share within the potential market in the times, where competition between enterprises is constantly on the rise and when the will of acquisition of new clients is a crucial issue, hotel enterprises might effectively benefit from human resources. Such enterprises as hotels are offering staff trainings to their newly appointed members of personnel or for such workers, who had changed the type of their job. The purpose of staff trainings is to adapt a personnel to their duties and functions, to the workplace and novelties. Before the initiation of such activity as staff trainings it is important to define the level of such necessity and according to this the determination of training processes are happening. Enterpises, which had completed the staff training activity, could and should evaluate their performances in accordance with the determined goals.The aim of this dissertation is to measure the level of job satisfaction of members of staff, whom had participated in the staff trainings and to research the relationship between staff trainings and job satisfaction.This study consists of three parts. İn the first part, we are going to define the the functions of hotel enterprises and its specialties, and give place to such definitions as staff trainings and education processes related to the trainings. The second part will try to portray the notion of job satisfaction in hotel enterprises. The las part of our study will focus on the research based on the relationship between staff trainings and job satisfaction. Our field study includes workers of five and four stars hotels located in the capital of Kazakhstan, Astana, and whom had been educated under the staff trainings program. Survey method is the basic scientific tool of our field study, and the total amount of interviewed representatives of hotels is 200, 164 of whom made a feedback. İn addition to this, we had used computer-based analysis.