Turizm işletmelerinde elektronik pazarlama uygulamaları: Otel işletmelerinde bir araştırma
The electronic marketing practices in tourism operations: A survey in hoteloperations
- Tez No: 249196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, otel işletmelerinin elektronik pazarlama uygulamalarından ne kadar faydalandıkları ve elektronik pazarlamadaki değişikliklere ne kadar ayak uydurabildikleri sorgulanmıştır. Bu amaçla, otel işletmelerinin sınıflarına göre, sahip oldukları web sitelerinin içeriği ile elektronik pazarlama uygulamaları ve kullanım oranları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, ekonomik ve toplumsal boyutlardan bağımsız olarak ülke sınırlarının neredeyse ortadan kalkması, 24 saatlik çalışma ve iletişim düzeni, küresel ölçekli ticaret ve kaynak aktarımı olanakları ile küresel düzeydeki rekabetçilik bilgi sistemlerinin önemini arttırmıştır. Örgütsel yapılar, bilgi sistemlerinin sağladığı olanaklar ile yepyeni görünümler kazanmaktadır. Özellikle bilgisayar teknolojilerinin ve internet kullanımının arttığı günümüzde, elektronik ticaret küresel pazara daha kolay hitap edebilmekte, dolayısıyla pazar potansiyeli geleneksel ticarete göre daha büyük olduğu ifade edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, elektronik ortamın sunduğu fırsatlardan yararlanmak ve tehditlerden sakınmak için, turizm işletmelerinin pazarlama konusuna ağırlık vermeleri gerektiği söylenmiştir. Turizm işletmeleri örgüt içinde ya da dış çevredeki tüm gelişmeleri, değişimi ve gelişimi takip edip, uyum göstermelidirler. Yeni kitlelere ulaşmak, satışları daha rahat gerçekleştirmek için web siteleri üzerinden elektronik pazarlama uygulamaları kullanılmaktadır. Özellikle elektronik pazarlamanın kullanıldığı alanların başında havayolu işletmeciliği, konaklama işletmeciliği, seyahat işletmeciliği, araba kiralama, turizm bölgesi yönetimi, tur operatörlüğü gibi turizmin hemen her alanında yer aldığı belirtilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, otellerin interneti ve özellikle web sitelerini ne derece iyi kullanabildiklerini incelemek amacı ile Marmara Bölgesindeki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinin web sayfalarının içerik analizi yapılmıştır. Araştırmaya katılan otellerin türlerine ve sınıflarına göre web sitelerini ne derece etkin ve iyi kullandığını belirlenmeye çalışılmıştır. Web sitesi üzerinden elektronik pazarlama uygulamalarını değerlendirilerek, yeni pazarlama yönteminin kullanımı ve uyumu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
. In this survey, what degree hotels enefit from electronic marketting practices and what degree hotels keep pace with the changes in electronic marketting are questioned for this purpose according to the classes of hotels, the content of web sites and allowing the practices for electronic markettings and usage rates have been attempted to determine.In the first section of the study, the almost abolishment of the borders of the country from economic and social formats independently, a work and communication order for 24 hours have increased the importance of knowledge system of competitiveness at the global level through the global scaled trade and source transference possibilities. Organizational structures have been able to gain quite new prospects through the possibilities that the knowledge system provide. In particular, at the present time when computer technologies and the internet use increase, electronic market has been able address to the global market easier, thereby its market potential has been expressed greater than the traditional trade. In the second section of the study, in order to take advantage of the occasions that electronic media presents and avoid from the threats, tourism operations should concentrate on marketing issues. Thus, electronic marketing practices are used through the web sites so that tourism operations can follow all the developments, improvements, changes and innovations and adjust them in the organization or outer environment and have access to new mass of people and also realise the sales more comfortably. In particular, among the fields where electronic marketing is used the most intensively, airline operation, accommodation operation, travel operation, renting cars, operation of tourism areas and tour operation are pointed out to have taken place in almost every scopes of tourism. In the third section of the study, in order to survey and research how successfully hotel operations use the internet, in particular the web sites the content analysis of the web pages of the four and five-star hotel operations in the Marmara region has been carried out. It has been aimed how well and efficiently the hotels joining the survey use the web sites according to their types and classes. And also, it has been tried to search out the conformity and use of a new marketing method by being evaluated electronic marketing practices.