Folklorumuzda Cezayir
- Tez No: 16830
- Danışmanlar: DOÇ. CAN ETİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Türk folklorunun hemen-hemen tüm bölümleri incelenerek Cezayir ile ilgili konular seçilmiş ve bunların bilimsel bir tasnifi yapılmaya çalışılmıştır.. Tez 4 bölümden meydana gelmiştir. Birinci Bölümde Türk Cezayir ilişkilerinin tarihsel boyutu ele alınmıştır. 2. Bölümde Türk Halk Edebiyatı içerisinde Cezayir konusu incelenmiştir. Üçüncü Bölüm Türk Folklorunun oyun ve giyim kuşam konuları içerisinde Cezayir'i incelemektedir. Dördüncü Bölümde ise Türk Halk Müziği repertuarı içerisinde yer alan Cezayir Türküleri çeşitli kaynaklardan elde edilerek incelenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak bugüne kadar elde edilen malzemedeki eksikler.yanlışlar ortaya konulmuştur. Ayrıca kişisel derlemelerimiz sonucu elde edilen ezgiler ilgili bölümde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis nearly all parts of Turkish Folk has been studied and subjects related to Algeria have been chosen and their scientific classification has been made. The thesis has got for four components. In the first component, Turkish-Algeria relations have been studied from a historical veiwpoint and introduction into this subject has been made. In the third component, Algeria has been studied within Turkish folk dance and costumes. In the fourth component, Algerian folk songs which take part in Turkish Folk music repertoire have been supplied from different sources and been examined. As a result, the missing part and the wrong materials of the earlier studies have been exhibited. Above ali, songs which are our personol collections have been given in the related parts. v i