Betonarme perdeli binalarda deprem yükü eksantrikliğinin etkilerinin ince cidarlı kesitler teorisi ile araştırılması
Impacts of the earthquake load eccentricity on reinforced buildings concrete having curtain bearing structure, were compratively studied
  1. Tez No: 168411
  2. Yazar: ERDOĞAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. NACİ YÜCEFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmada; perde taşıyıcı sistemine sahip betonarme binalarda deprem yükü dışmerkezliliğinin etkilerinden oluşan burulma momentlerinin etkileri karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. İlk iki bölüm, ince cidarlı kesitlerin burulma teorisinin ve bu yöntemle konsol kirişlerde tekil dış burulma momenti uygulamasının açıklanmasına ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, model binanın çözümü ince cidar teorisine göre yapılmıştır. Dördüncü bölümde her bir katta ayrı ayrı burulma momentleri 1000 kNm olarak alınıp buna göre Z, 1,2, 3. katlardaki perdenin A, B, C, D noktalarındaki gX(a), o~X(b> cyx(Q, C7x
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, impacts of the torsion moment, which is formed the impacts of the earthquake load eccentricity on reinforced concrete buildings having curtain bearing structure, were comparatively studied. The first two Parts are allocated for explanation of the torsion theory of the cross sections with thin enternal walls and application of the singular outer torsion moment on cantiveler beam using the aforesaid method. In the Third Part, solution for the model building was provided according to thin-walled building theory. In part 4, torsion moments on each floor were taken as 1000 kNm one by one and aX(A> gX(b), gX(C),