Sakatların istihdamı hakkında tüzük uygulaması açısından sakatların çalışma sorunlarının incelenmesi ve Zonguldak örneği
  1. Tez No: 16847
  2. Yazar: YUSUF AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRSEN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Trafik ve iş kazaları, savaşlar, hastalıklar veya doğuştan meydana gelen nedenlerle çeşitli sakatlıklar ortaya çıkmış ve sakat sayısı artmıştır. Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği bir kıstasa göre dünyada % 10 oranında sakat bulunmaktadır. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de sakatlar bir çok sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu sorunların en önemlisi istihdam sorunudur. Çünkü, başka insanlara yük olmadan geçimlerini sağlayabilecek bir gelire sahip olmaları, kendilerine güven duymaları, toplumca kabul edilmeleri ve toplumun sakata karşı değer yargılarının değişmesi sakatların işe yerleştirilmesi ile mümkündür. Ülkemizde sakatların işe yerleştirilmesini düzenleyen. en.önemli hukuki belge“”Sakatların İstihdamı Hakkında Tüzük" tür. Araştırmada, bu Tüzüğ'ün uygulanması ve ortaya çıkan sorunlar üzerinde durulmuştur. Ayrıca ülkemizdeki sakatların nicelik ve nitelikleri açıklanmış, istihdama olan etkileri araştırılmıştır. Yapılan araştırma bir J inceleme. araştırmasıdır. Amaç, sakatların istihdamları ile ilgili sorunları belirlemek ve bâzı öneriler getirmektir. Bunun için öncelikle konu ile ilgili mevzuat ve yazılı kaynaklar incelenmiştir. Uygulamaya dönük sorunların tespiti için ise Zonguldak ilinde, 1990 yılının Ağustos ayında bir anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde sakatlık kavramı üzerinde durularak; tanımı, ' çeşitleri ve nedenleri açıklanmıştır. Toplumun sakatlara karşı tutumları, tarihi süreç içinde ele alınmıştır. Daha 'sonraki bölümlerde sakatların çalıştırılmalarını nedenleri, istihdam şekilleri, diğer ülkelerdeki uygulamalar, Türkiye'de sakatların istihdamı ile ilgili mevzuat ve kurumlar, hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın nasıl yapıldığı, araştırmanın evreni ve veri toplama tekniği açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca araştırma bulguları madde-iii ler halinde sıralanmış, çeşitli tablolar düzenlenmiştir. Son bölümde, araştırma bulguları ve ortaya çıkan sorunlar özetlenmiş, çeşitli çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
İİİ ABSTRACT Traffic and vocational accidents, wars, deseases or abnormal births cause the increase of the number of the disabled. According to the United Nations figures % 10 of the world population is composed of the disabled. As in the other countries, the disabled face a number of problems in our contry, The most significant problem for the disabled is of unemployment, since it is possible for them to make their living, feel self-confident, be integrated in to the society only if they are employed. i The most significant legal document concerning the employment of the disabled in our country is The Regulation For The Employment Of The Disabled. în the research, application of this regulation and the problems in the application ar handled. Furthermore, the guality and guantity of the disabled are axplained and their effect on the employment is discussed. The research concentrates on the determination of the situation. The purpose is to determine the problems concerning the employment of the disabled and suggest solutions to them. Therefore, first, regulations and written sources concerning the subject were examined and an inguiry to determine the problems in application was made in Zonguldak province in August 1990. în the first part of the research the concept of disablement is discussed ant its definition, different forms and reasons are explained. Society's attitude towards the disabled is discussed within the perspective of the historical process. in the following parts information is given on the reasons for the employment of the disabled, similar applications in the other countries and regulations and establishments concerning the employment of the disabled in Turkey. In the third part, how the research was made, its scope and tehnigues of collecting data are explained. Furthermore, in this part, the findings of the researchIV are put in an order of items and various charts are presented. In the final part, research findings and problems are summed up and solutions to the problems are suggested.