Örnek dizel motorda püskürtmenin fazlara ayrılmasının NOx ve is oluşumuna etkisinin araştırılması
Studying the influence of the separating injection to phases to the NOx and soot formation
  1. Tez No: 201156
  2. Yazar: CANER ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüz enjeksiyon teknolojisinde, yanma gürültüsü ve egzoz emisyonlarını azaltmak, bunun yanında motor performansını artırmak için kademeli enjeksiyon sistemlerini gelistirmistir. Bu açıdan püskürtmenin fazlara ayrılması yöntemi gelistirilmistir. Bu yöntemde, silindire önce az miktarda yakıt püskürtülür ve püskürtülen bu yakıt hemen yanarak yanma odasının ısınmasını saglamaktadır. Böylece esas yanmaya yönelik ideal sartlar olusturulmus olmaktadır. Bu çalısmada günümüz dizel motorlarında püskürtmenin fazlara ayrılmasını NOx ve is olusumuna etkisi incelenmistir. Anahtar Kelimeler : püskürtmenin fazlara ayrılması, egzoz emisyonu
Özet (Çeviri)
Todays injection technology has improved graded injection systems in order to decrease combustion noise, exhaust emissions and also in order to raise engine performance. Because of this reason, separating the injection to phases method is developed. At this method, fist of all a small amount of fuel is injected and this amount of fuel immediately burns and combustion room warms up. So ideal conditions for real combustion are formed. In this study, the effects of injection phases at the diesel engines are investigated. Key words : separating injection to phases, exhaust emission