Yapısal sistemlerin güçlendirilmesinde taban izolasyonu yönteminin uygulanması
Applications of base isolation method in strengthening of the structural systems
  1. Tez No: 168518
  2. Yazar: KÜRŞAD MENEKŞE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMA ALACALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZEt Sismik izolasyon, yapının deprem dayanım kapasitesini artırmayı amaçlayan bir deprem dayanıklılık tasarımıdır. Sismik izolasyonun, geleneksel deprem tasarımından farkı, yapıya zeminden veya temelden transfer olan enerjinin kontrolüdür. Bu genelde üstyapı ile temel araşma yapının esas periyodunu büyülterek deprem hakim periyodundan uzaklaştıracak bir elastik katman koyarak mümkün olmaktadır. Bu çalışmada, yapılarda deprem sarsıntılarını kontrol altına alabilmek amacıyla kullanılan çeşitli pasif kontrol elemanları tanıtılmış ve bunlar hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Genel olarak bu çalışmada kauçuk izolatörler, otomatik merkezileşen sismik izolatörler, viskoelastik söndürücüler ve histeretik sistemler incelenmiştir. Bu sistemlerin uygulamaları, avantaj ve dezavantajları üzerinde durulmuştur. Çalışmada örnek olarak, üç katlı bir bina çerçevesi seçilmiş ve bu çerçeve üzerinde sismik izolatörler ve enerji sönümleyici aygıtlar kullanılarak deprem davranış analizlerinin sonuçları karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Ayrıca, taban izolasyonu alanında yürürlükte olan herhangi bir yönetmeliğin bulunmaması sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri'nde yürürlükte olan 1997 UBC yönetmeliği kullanılmıştır. Bu analizler sonucunda, sismik izolatörlerin ve enerji sönümleyici aygıtların avantajları, kat yer değiştirmeleri, kolon eğilme momentleri ve bina doğal periyotları gibi birçok davranış parametresi karşılaştırılarak irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Sismik İzolasyon, Viskoelastik Söndürücüler, Sönüm Gereçleri, Taban İzolasyonu, Deprem Davranışı xii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The seismic isolation is an earthquake-resistant design approach that is based on the concept of reducing the seismic demand rather than increasing the earthquake resistance capacity of the structure. The seismic isolation differs from conventional seismic design approaches by control of the energy that is transmitted from the ground or foundation to the structure. This is generally achieved by introducing a flexible layer between the superstructure and the foundation in order to lenghten the fundamental period of the structure away from the predominant period of the earthquake. Passive energy dissipation systems are described for the control of structures against earthquake vibrations. In this study, rubber isolators, viskoelastic dampers, re-centering devices and hysteretic systems are generally discussed. Also this study is focused on their applications, advantages and disadvantages. In the presented example, a typical three-story plane frame is selected. Seismic isolators and energy dissipation systems are introduced to the model frame and the results are compared. The seismic isolation provisions of the Uniform Building Code of USA (UBC-1997) have been utilized in the design examples. The storey drifts, bending moments and structural periods have been determined for a variety of conditions to illustrate the advantages of seismic isolators and energy absorbing devices. Keywords : Seismic Isolation, Viscoelastic Dampers, Damping Devices, Base Isolation, Earthquake Response xin