Çelik malzemelerin aşınma ve korozyon dayanımını arttırmak için çeşitli kimyasal kaplamaların incelenmesi
Investigation of different chemical coatings to improve the corrosion and abrasion resistance of steels
- Tez No: 168533
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Endüstrinin temel yapı malzemesini oluşturan çelik, en bol ve aynı zamanda en ucuz olan metaldir. Ne var ki, çelik çoğu ortamda korozyona ve aşınmaya dayanıksız bir metaldir. Korozyon ve aşınma sonucu metalin henüz tümü kaybedilmeden ilgili ekipman görevini yapamaz hale gelir. Bu nedenle korozyon ve aşınma zararları daima kaybolan metal maliyetinin çok üzerindedir. Bunlar arasında mineral kaynaklan ve işçilik gibi en önemli ulusal kaynakların yok olması da söz konusudur. Bu açıdan bakıldığında korozyon ve aşınma endüstrinin verimini azaltan, ekonomik kalkınmayı engelleyen ve milli gelirden önemli kayıplara neden olan ekonomik bir olay olarak nitelendirilebilir. Bu çalışmada St 44-2 çeliğin, korozyon ve aşınma davranışı farklı kimyasal kaplamalar uygulanarak incelenmiş, yapılan çevresel ve mekanik testler ile meydana gelen değişiklikler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Aşınma dayanımı ve korozyon direnci düşük olan St 44-2 çeliğine uygulanan sert krom kaplamanın aşınma dayanımını, akımsız nikel kaplamanın ise korozyon direncini arttırdığı görülmüştür. Diğer kaplamaların, maliyetine katlanılabilir bir iyileşme sağlamadığı gözlemlenmiştir. Akmışız nikel kaplama üzerine, sert krom kaplama uygulandığında ise, St 44-2 çeliğinin hem aşınmaya hem de korozyona karşı dayanıklı hale geldiği, her iki kaplamanın avantajlı yönlerinin bir araya getirilebildiği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Steel is the most commonly and widely used material in the world; therefore it is the low- priced and easily acquired row material. However, it shows poor resistance to abrasion and corrosion in different environmental conditions. As a result of abrasion and corrosion; equipments become out of order, unusable. This situation paves the way for the loss of natural mineral and labor resources. Abrasion and corrosion shall be characterized as an economic fact due to decrease the industrial productivity and economic growth. In this study; behaviour of St 44-2 steel which was exposed to abrasion and corrosion conditions had been examined, and then the most appropriate chemical coating type was researched in order to increase the resistance of the material. After various applications; the effect of chamical coating on abrasion and corrosion features of steel was observed and compared with each other by environmental and mechanical tests. As a result of these tests on different types of coated St 44-2 steel; hard chrome coating and electroless nickel coating showed behaviour of high abrasion and corrosion resitance respectively. Outside of these two kinds of coatings were determined that they weren't economic in order to obtain high abrasion and corrosion resitance. Moreover; application of hard chrome coating on electroless nickel coating showed both high abrasion resistance and high corrosion resistance.