Buji ateşlemeli bir motorun egzoz gazından türbin yardımı ile alınabilecek enerji miktarının tesbiti
Determination of the amount of energy that can be absorbed by means of turbine from the exhaust gas of an engine with spark plug combustion
- Tez No: 168545
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDURREZZAK AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bilim Uzmanlığı Tezi BUJİ ATEŞLEMELİ BİR MOTORUN EGZOZ GAZINDAN TÜRBİN YARDIMI İLE ALINABİLECEK ENERJİ MİKTARININ TESBİTİ Abdulhamit DOĞU Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Abdurrazzak AKTAŞ Şubat 2005, 69 sayfa Genel olarak, hem dizel hem de benzin motorlarında yakıtla verilen enerjinin yaklaşık % 25-40'ı aracın tahrikinde kullanılmaktadır. Dizel motorları, daha yüksek sıkıştırma ve daha fakir karışımla çalışabildikleri için benzinli motora göre daha verimli çalışmasına rağmen her iki motorda da çok önemli kayıplar söz konusudur. Yakıttan elde edilen enerjinin yaklaşık 1/3 'ü egzoz ile dışarı atılmaktadır. Enerjinin gün geçtikçe önem kazandığı ve çevre duyarlılığın ön plana çıktığı son yıllarda bu atık enerjilerin kullanılması son derece önemlidir. Özellikle Türkiye gibi enerji ihtiyacının büyük kısmım dışarıdan alan ülkeler için bu yöndeki çalışmalar bir kat daha fazla önem taşımaktadır. mÖZET (devam ediyor) Bu çalışmada; buji ateşlemeli bir motorun egzoz gazından bir türbin yardımı ile elde edilebilecek enerji miktarının tespiti çalışması yapılmıştır. Ayrıca egzoz enerjisinden yararlanılan yeni teknolojiler ile kayıp enerjiyi azaltan diğer teknolojiler üzerinde durulmuş ve bundan sonra yapılacak bu yöndeki çalışmalara ışık tutulması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalardan en yaygın olan turboşarj, absorbsiyonlu soğutma sistemi, egzoz gazı ile dizel yakıt deposunun ısıtılması, egzoz gazı ısısından termoelektrik üretimi ve egzoz ısısı ile Stirling motoru çalıştırmadır. Son bölümde de benzimi bir motora türbin ve kompresör ikilisi takılmış türbin yardımı ile egzoz gazından alınabilecek enerji miktarının hesaplanması için deneysel veriler alınmış ve takılan türbin kompresörün egzoz emisyonuna etkisi incelenmiştir. Deneyler sonucunda; Motor yüklü iken türbine bağlı kompresörden alman güç; yüksüz durumda alınan güçten daha fazla çıkmıştır. Yarım gaz değişken yükte elde edilen maksimum güç 350 Watt olarak bulunmuştur. Alman egzoz emisyon değerleri de benzinli araçlar için getirilen sınır değerlerinin altında kaldığı görülmüştür. Anahtar Sözcükler : Benzinli motor, Egzoz gazı enerjisi, Egzoz emisyonları. Bilim Kodu : 626.10.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MJSc Thesis DETERMINATION OF THE AMOUNT OF ENERGY THAT CAN BE ABSORBED BY MEANS OF TURBINE FROM THE EXHAUST GAS OF AN ENGINE WITH SPARK PLUG COMBUSTION Abdulhamit DO?U Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Education Thesis Advisor: Asst. Prof. Abdurrazzak AKTAŞ February 2005, 69 pages For both gasoline and diesel engines in general, about 25-40 % of the energy supplied by the fuel is utilized in moving the vehicle. Although diesel engines run a bit more efficiently since they operate with a greater compression ratio and a poorer mixture; a very important percentage of energy is lost in both types of engines. About 1/3 of the energy obtained from the fuel is not able to be used and exhausted through the exhaust pipe. In the last years where energy gains importance day by day and environment sensitivity emerges to the front view, usage of these exhausted energies becomes very significant For countries that import most of their energy necessities like Turkey, studies in this field indicate a bigger cruciality.ABSTRACT (continued) In this study, the quantity of energy, that can be obtained from the exhaust gas of a motor by means of a turbine, was investigated to be measured. In addition, new technologies that utilize exhaust energy were studied together with the other technologies that decrease the amount of waste energy. It was also aimed to illuminate the studies in this field that will take place from now on. The most extensive ones of these studies are: turbo-charge, cooling system with absorption, heating of diesel fuel tank by exhaust gas, generation of thermo-electricity from the heat of exhaust gas and working the Stirling engine with the heat of the exhaust gas. In the last part, a gasoline-motor is equipped with turbine and compressor pair, data has been acquired by means of the turbine for calculating the quantity of energy that could be absorbed from the exhaust gas, and the effect of the installed turbine-compressor has been investigated. As a result of the experiments, the power obtained from the compressor coupled to the turbine when the motor was loaded happened to be more than the power obtained when it was not loaded. The maximum power obtained at variable half load was found out to be 350 Watts. During the experiment, it was observed that exhaust emission values obtained have been below the limit values set for gasoline operated vehicles. Keywords : Engine with gasoline, Energy of exhaust gas, Exhaust emissions. Science Code : 626.10.01 vi